Świat

Włosi poprawią pomysły Berlusconiego na kryzys

Świat

PAP/EPANowy premier Woch Mario Monti. Tu - z papieżem Benedyktem XVI

Rząd Mario Montiego przedstawi niebawem korektę pakietu antykryzysowego, opracowanego przez poprzedni gabinet, aby wygospodarować dodatkowe 15 miliardów euro - podał w środę dziennik "Corriere della Sera", dzień po wizycie włoskiego premiera w Brukseli.

Największa włoska gazeta poinformowała, że celem nowych oszczędności, które zostaną przedstawione w dekrecie na przełomie listopada i grudnia, jest osiągnięcie równowagi w zadłużonych obecnie finansach publicznych w 2013 roku, do czego dążył także rząd Silvio Berlusconiego.

Gotowy przed szczytem

Nowe kroki mają potwierdzić ten cel, uzgodniony z Unią Europejską i ułatwić jego osiągnięcie - podkreślono.

Dekret dotyczący finansów publicznych będzie zawierać także pierwsze kroki na rzecz wzrostu gospodarczego i ma być gotów w tygodniu po naradzie eurogrupy 29 listopada, a przed szczytem 9 grudnia. Na te obrady szefów państw i rządów eurolandu Mario Monti chce już przyjechać z gotowym programem.

Zrównoważony program

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie kroki będzie zawierała korekta pakietu, planowana przez gabinet Mario Montiego, który we wtorek podczas swej pierwszej wizyty zagranicznej przeprowadził w Brukseli rozmowy na temat programu naprawy włoskich finansów publicznych z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i szefem KE Jose Manuelem Barroso.

Według dziennika intencją nowego premiera jest to, by program ten był zrównoważony.

Pod lupą Unii

"Corriere della Sera" informuje ponadto, że w piątek do Rzymu przyjadą ponownie inspektorzy Komisji Europejskiej, prowadzący monitoring polityki antykryzysowej rządu Włoch. Tym razem towarzyszyć im będzie unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn, którego Monti zapozna z planami swego gabinetu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA