TVN24 | Świat

72-letnia Włoszka wyruszyła w pieszą wędrówkę z Wenecji do Pekinu. Zamierza przejść 22 tysiące kilometrów

TVN24 | Świat

Autor:
wac//az
Źródło:
The Guardian
Podróż drogą świętego Jakuba. "Trasa uczy jak niewiele nam potrzeba w życiu"
Podróż drogą świętego Jakuba. "Trasa uczy jak niewiele nam potrzeba w życiu"TVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSPodróż drogą świętego Jakuba. "Trasa uczy jak niewiele nam potrzeba w życiu"

Vienna Cammarota, 72-letnia Włoszka, wyruszyła w pieszą podróż z Wenecji do Pekinu. Planuje pokonać 22 tysiące kilometrów, przemierzając piętnaście państw. Do podjęcia wyzwania zainspirowali ją Johann Wolfgang Goethe i Marco Polo. Swoją podróż określiła jako "spacer na rzecz pokoju i zjednoczenia ludzkości".

Pomysł jest taki: przejść Jedwabnym Szlakiem z Wenecji do Pekinu – przebyć trasę podobną do tej, jaką w XIII wieku miał przemierzyć Marco Polo. Słynny podróżnik i kupiec spędził ponad dwie dekady, podróżując z Europy na wschodni kraniec Azji. 72-letnia Vienna Cammarota planuje dotrzeć do Pekinu w trzy lata. Wyruszyła z Wenecji we wtorek, 26 kwietnia. Według planu do stolicy Chin powinna dotrzeć w grudniu 2025 roku.

Vienna CammarotaAndreas Gebert/DPA/PAP

– Jestem gotowa na nowe wyzwanie – powiedziała przed rozpoczęciem podróży. Wyznała też, że odczuwa lekkie zdenerwowanie. – Na początku podróży zawsze pojawia się takie uczucie.

Na trasie Turcja, Gruzja, Iran, Kazachstan, Mongolia…

Dla Włoszki nie jest to pierwsza długa trasa. Cammarota podróżuje w ten sposób już od 30 lat. Przez trzy dekady wędrowała między innymi przez Madagaskar, Izrael, Palestynę i Tybet. Tym razem zamierza przejść przez 15 krajów. Na początek przewędruje z północnych Włoch do Słowenii. Następnie na jej trasie znajdzie się Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Turcja, Gruzja, Iran, Turkmenistan, Azerbejdżan, Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan, Mongolia i Chiny – poinformowało na Facebooku włoskie stowarzyszenie Archeoklub, do którego należy podróżniczka.

– Nie zabraknie trudności, trzeba będzie choćby stawić czoła niskim temperaturom w Mongolii, ale jestem przygotowana – deklaruje Cammarota. W telefonie 72-letniej piechurki znajduje się aplikacja, dzięki której lekarz na bieżąco będzie monitorował jej stan zdrowia.

Co zabrała do plecaka

Co znalazło się w ekwipunku podróżniczki? Namiot, kamera GoPro, flagi Włoch i Ukrainy oraz sztandar Wenecji z napisem "Pokój". Cammarota określiła bowiem swoją podróż jako "spacer na rzecz pokoju i zjednoczenia ludzkości". Liczy na gościnę u ludzi z regionów, które będzie przemierzać. I zapewnia: – Chcę mieć bezpośredni kontakt z ludźmi, móc poznawać historię krajów z pomocą tych, którzy mnie ugoszczą.

– Kocham historię, kulturę i archeologię. Wędruję, żeby oglądać oraz relacjonować, a przede wszystkim słuchać – powiedziała Cammarota przed rozpoczęciem podróży.

Siedemdziesięciodwulatkę inspiruje nie tylko Marco Polo, którego książka o podróżach stała się jednym z pierwszych światowych bestsellerów, ale również Johann Wolfgang Goethe. Niemiecki pisarz w swojej "Podróży włoskiej" opisał dwa lata wędrówki po Półwyspie Apenińskim.

Autor:wac//az

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Andreas Gebert/DPA/PAP