TVN24 | Świat

"Miasto zostało upokorzone". Neofaszyści starli się z policją i zaatakowali dziennikarzy

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

Na terenie antycznego Circus Maximus w Rzymie doszło w sobotę do starć uczestników antyrządowego wiecu środowisk neofaszystowskich z siłami porządkowymi. Manifestanci zaatakowali także dziennikarzy. "Antydemokratyczna wściekłość została skierowana przeciwko dziennikarzom, których zapewniamy o naszej bliskości i solidarności" - głosi nota radnych wydana na rzymskim Kapitolu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Na murawie między Palatynem a Awentynem zgromadzili się działacze i sympatycy ugrupowania Forza Nuova oraz radykalne grupy kibiców piłkarskich. W związku z ich zapowiedzianym wiecem w całym centrum Wiecznego Miasta zgromadziły się niewidziane od dawna ogromne siły policji z dziesiątkami pojazdów.

Antyrządowy wiec rozpoczął się od wznoszenia haseł "Duce, Duce" na cześć faszystowskiego przywódcy Włoch Benito Mussoliniego. Wkrótce potem duża grupa manifestantów zaczęła zbliżać się do obecnego tam specjalnego oddziału sił policji do tłumienia zamieszek oraz do stojących w pobliżu dziennikarzy.

Gdy demonstranci zaczęli rzucać butelkami i innymi przedmiotami, policjanci odpowiedzieli wodą z hydrantu. Zatrzymanych zostało ośmiu najbardziej agresywnych uczestników zajść.

Władze potępiają zamieszki

"Miasto zostało upokorzone przez agresywnych osobników" - tak starcia skomentowali radni centrolewicowej Partii Demokratycznej. "Antydemokratyczna wściekłość została skierowana przeciwko dziennikarzom, których zapewniamy o naszej bliskości i solidarności" - głosi nota radnych wydana na rzymskim Kapitolu.

Zajście potępił współrządzący Włochami Ruch Pięciu Gwiazd. Oburzenie wyrazili reprezentanci sił lewicy.

Do zamieszek doszło na terenie antycznego Circus Maximus

Autor:pp/kab

Źródło: PAP