"Jeśli przejdziemy do opozycji, nie będzie większości". Premier włoskiego rządu w odpowiedzi zarzuca "szantaż"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP
Napięcia w rządzie premiera Giuseppe Contego dotyczą reformy sądownictwaReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveNapięcia w rządzie premiera Giuseppe Contego dotyczą reformy sądownictwa

Reforma prawa karnego jest przedmiotem sporu we włoskim rządzie premiera Giuseppe Contego. Przeciwko zmianom przepisów protestuje koalicyjna partia Italia Viva, której liderem jest były premier Matteo Renzi. - Jeśli my przejdziemy do opozycji, nie będzie większości - zagroził Contemu Renzi.

Na znak protestu przeciwko projektowi reformy, dotyczącej zasad stosowania przedawnienia w procesach karnych, na czwartkowe wieczorne obrady rządu nie przyszły dwie szefowe ministerstw wywodzące się z nowego ugrupowania Matteo Renziego - Italia Viva. To minister rolnictwa Teresa Bellanova oraz minister do spraw rodziny i równych szans Elena Bonetti. Premier Giuseppe Conte uznał ich nieobecność za "niemożliwą do usprawiedliwienia".

Napięcia w rządzie premiera Giuseppe Contego
Filippo Attili/EPA/PAP

Inicjator reformy, minister sprawiedliwości Alfonso Bonafede z Ruchu Pięciu Gwiazd argumentuje, że zmiana zasad usprawni sądownictwo i skróci długość postępowań. Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd przedawnienie będzie stosowane tylko wobec osób uniewinnionych, a zablokowane w przypadku skazanych. Chodzi o to, by w przypadku tych drugich ich adwokaci nie przedłużali procedur aż do momentu, gdy czyny zostaną uznane za przedawnione.

Ultimatum Renziego. Conte: szantaż grozi wywołaniem kryzysu

Matteo Renzi twierdzi, że istnieje ryzyko, iż to właśnie po zmianie przepisów procesy będą ciągnąć się latami w związku z zablokowaniem przedawnienia. Dał ministrowi sprawiedliwości dwa miesiące na zmianę projektu i zagroził, że jeśli tego nie zrobi, złoży wniosek o wotum nieufności. Były premier powiedział, że jeśli Conte chce formalnie rozpocząć kryzys rządowy, może to zrobić. - Jeśli my przejdziemy do opozycji, nie będzie większości - przypomniał Renzi.

- Jeśli partia grozi złożeniem wniosku o wotum nieufności dla ministra, to grozi wotum nieufności całemu rządowi - oświadczył minister kultury Dario Franceschini z centrolewicowej Partii Demokratycznej, z której odszedł Renzi.

Były premier Włoch Matteo Renzi
RICCARDO ANTIMIANI/EPA/PAP

Premier Conte odpowiedział na warunki postawione przez Renziego i oświadczył, że ten, kto dopuszcza się "szantażu", grozi wywołaniem kryzysu i doprowadzeniem do niestabilności. Zażądał od ugrupowania Renziego jasnej deklaracji, co do jego planów, mówiąc: "Italia Viva musi powiedzieć nam, co chce robić, wyjaśnić to nam i całemu krajowi".

Drugi kryzys w rządzie Contego

To już drugi kryzys w koalicji, z jakim musi mierzyć się Conte jako premier od czerwca 2018 roku, gdy zaczął urzędowanie na stanowisku, nie mając żadnego doświadczenia politycznego.

Pierwszy kryzys w sierpniu 2019 roku, z Ligą Matteo Salviniego, doprowadził do upadku pierwszego gabinetu Contego.

pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Filippo Attili/EPA/PAP