TVN24 | Świat

Sąd na Sardynii zawiesił postępowanie wobec Puigdemonta. Wznowi proces po decyzji TSUE

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Włoski sąd na Sardynii zawiesza postępowanie wobec byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta. Sąd w Sassari stwierdził, że wznowi proces po wydaniu przez sędziów Unii Europejskiej orzeczenia precyzującego, czy Carles Puigdemont chroniony jest immunitetem eurodeputowanego.

Sąd Apelacyjny w Sassari na Sardynii w poniedziałek zawiesił postępowanie wobec byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, którego ekstradycji domaga się Hiszpania. Sędziowie wyjaśnili, że będą oczekiwali na orzeczenie Sądu Unii Europejskiej. W uzasadnieniu swojej decyzji sąd w Sassari stwierdził, że wznowi proces po wydaniu przez sędziów UE orzeczenia precyzującego, czy Carles Puigdemont chroniony jest, czy też nie, immunitetem eurodeputowanego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Sardyński sąd wskazał, że choć w marcu posłowie Parlamentu Europejskiego pozbawili Puigdemonta immunitetu eurodeputowanego, to jednak kataloński polityk odwołał się od tej decyzji.

Hiszpania wzywa Włochy do ekstradycji Puigdemonta

Tymczasem w poniedziałek Sąd Najwyższy Hiszpanii zażądał od włoskiego wymiaru sprawiedliwości zatrzymania i ekstradycji do Madrytu dwóch innych separatystycznych polityków, którzy w 2017 roku uciekli z Puigdemontem do Belgii: Clary Ponsati oraz Antoniego Comina. Oboje eurodeputowani, którym w marcu PE cofnął immunitet, przybyli w poniedziałek do Sassari, aby wspierać byłego premiera Katalonii. Do zatrzymania Puigdemonta na Sardynii doszło 23 września krótko po jego wylądowaniu na lotnisku w Alghero, gdzie został ujęty na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania, wystawionego przez Sąd Najwyższy w Madrycie. Chce on osądzić byłego premiera Katalonii za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w tym regionie z 1 października 2017 r. W marcu 2018 r. Puigdemont został zatrzymany w Niemczech, ale tamtejsze władze sądownicze nie przystały na wszystkie stawiane katalońskiemu separatyście zarzuty. Niebawem też władze Hiszpanii wycofały się z procedury ekstradycji Puigdemonta.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP