Włosi za zmniejszeniem liczby parlamentarzystów. Są wyniki exit poll

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

Według badania exit poll ponad 60 procent Włochów, którzy wzięli udział w zakończonym w poniedziałek referendum konstytucyjnym, poparło ustawę o redukcji liczby parlamentarzystów. Frekwencja wyniosła około 51 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

We Włoszech w tym samym czasie odbyły się także wybory samorządowe w siedmiu regionach i 957 gminach.

Trwające półtora dnia głosowanie zorganizowano w ścisłym reżimie sanitarnym siedem miesięcy po wykryciu pierwszego zakażenia koronawirusem w kraju. Referendum początkowo planowano na 29 marca tego roku, ale zostało przełożone z powodu epidemii, która wkroczyła wówczas w krytyczną fazę.

Exit poll: Włosi poparli redukcję liczby parlamentarzystów

Według sondażu exit poll na godzinę 15 ponad 60 procent Włochów, którzy wzięli udział w zakończonym w poniedziałek referendum konstytucyjnym, poparło przyjętą w zeszłym roku przez parlament ustawę, dotyczącą poprawki do konstytucji, przewidującej ograniczenia liczby parlamentarzystów, co było jednym z punktów programu poprzedniej koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd przed dwoma laty. Ustawa z października 2019 roku przewiduje od następnej kadencji zmniejszenie liczby deputowanych z 630 do 400, a senatorów z 315 do 200.

Celem tej redukcji jest głównie obniżenie kosztów utrzymania parlamentu w Rzymie, uważanego za jeden z najbardziej kosztownych na świecie.

Frekwencja według sondażu exit poll na godzinę 15 wyniosła około 51 procent.

W głosowaniu wybierano też władze siedmiu z 20 regionów: Doliny Aosty, Wenecji Euganejskiej, Ligurii, Toskanii, Marche, Kampanii i Apulii.

Według wstępnych wyników zdecydowane zwycięstwo odniósł dotychczasowy gubernator Wenecji Euganejskiej Luca Zaia z Ligi, reprezentujący opozycyjną centroprawicę. Otrzymał on ponad 70 proc. głosów - podała telewizja Mediaset. Władzę utrzymał też gubernator Ligurii, kandydat centroprawicy Giovanni Toti.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP