Świat

"Religie nie czynią z ludzi kryminalistów". Protest muzułmanów

Świat

Reuters TVWłoscy muzułmanie protestowali przeciwko Państwu Islamskiemu

Setki przedstawicieli społeczności muzułmańskiej demonstrowały w Rzymie w sobotę przeciwko terroryzmowi i Państwu Islamskiemu. Podczas wiecu zwołanego po zamachach w Paryżu pod hasłem "Nie w moim imieniu" nazywano terroryzm "rakiem ludzkości".

Wiec rozpoczęto od minuty ciszy w hołdzie dla wszystkich ofiar terroryzmu. Specjalne przesłanie wystosował do manifestantów prezydent Włoch Sergio Mattarella, który napisał: "Zamachowcy chcą, abyśmy się ugięli, rezygnując z wartości solidarności i naszego człowieczeństwa. My się nie ugniemy".

- Pokazujemy, że przezwyciężyliśmy strach i szok po atakach, a celem terrorystów jest to, byśmy się bali - powiedział w czasie ogólnonarodowej manifestacji przewodniczący Związku Włoskich Wspólnot Islamskich (Ucoii), imam Florencji Izzedin Elzir.

Uczestnicy protestu z około 90 wspólnot muzułmańskich z całych Włoch mówili, że natychmiast po zamachach terrorystycznych w Paryżu modlili się w swoich miastach za ofiary i potępiali terrorystów, podkreślając, że nie mają oni nic wspólnego z ich religią.

- Religie nie czynią z ludzi kryminalistów - dodawali manifestanci. Wznoszone były hasła: "Nie dla terroryzmu, tak dla meczetów”. Przestrzegano przed zjawiskiem islamofobii. Manifestanci wznosili okrzyki: "Nie dla Państwa Islamskiego". Apelowali też do współobywateli: "Nie bójcie się nas".

- Społeczność islamska jest zjednoczona w grozie i potępianiu terroryzmu - oświadczył imam Yahya Pallavicini. Dodał, że wielu muzułmanów mieszkających we Włoszech, przerażonych aktami terroru, boi się, że zostaną pomyleni z ich sprawcami. - Uczciwi muzułmanie potępiają posługiwanie się ich religią w stosowaniu przemocy - zapewnił.

Muzułmanie manifestowali także w sobotę w Mediolanie, również odcinając się kategorycznie od aktów przemocy i terroru, dokonywanych w imię ich religii.

O sobotnich manifestacjach napisał watykański dziennik "L’Osservatore Romano". "Włoscy muzułmanie, oskarżani przez niektórych o milczenie i bierność w obliczu terroryzmu, odpowiadają jasnymi słowami, konkretnymi gestami" - oceniła gazeta.

Autor: PM\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV