Policja aresztowała Sycylijczyka. Jego tożsamość wykorzystywał poszukiwany od lat szef cosa nostry

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
Guardian
Matteo Messina Denaro zatrzymany. Szef sycylijskiej mafii ukrywał się przez 30 lat
Matteo Messina Denaro zatrzymany. Szef sycylijskiej mafii ukrywał się przez 30 lat
Reuters
ReutersMatteo Messina Denaro zatrzymany. Szef sycylijskiej mafii ukrywał się przez 30 lat

Andrea Bonafede został aresztowany we wtorek przez włoską policję w związku z jego powiązaniami z szefem sycylijskiej mafii Matteo Messiną Denaro. 59-latek miał umożliwić poszukiwanemu od lat liderowi cosa nostry prowadzenie spokojnego życia w prowincji Trapani dzięki udzieleniu mu swojej tożsamości.

Włoska policja na wniosek sycylijskich prokuratorów aresztowała we wtorek 59-letniego Andreę Bonafede. 59-letni geodeta, określany jako "alter ego Denaro", został oskarżony w poniedziałek o pomaganie przestępcy w unikaniu aresztowania i chronienie go podczas ucieczki.

Matteo Messina Denaro, ostatni ojciec chrzestny sycylijskiej mafii i jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie, został zatrzymany 16 stycznia w prywatnej klinice w Palermo, w której przechodził leczenie nowotworu pod fałszywym nazwiskiem.

Matteo Messina Denaro został zatrzymany w PalermoPAP/EPA - Carabinieri ANSA

Denaro został skazany zaocznie w 2002 roku na dożywocie za zabójstwa lub zlecenie zabójstw dziesiątek osób. Według śledczych Bonafede użyczył Denaro swojej tożsamości, w tym dowodu osobistego i karty zdrowia. Także dom, w którym ukrywał się szef mafii w Campobello di Mazara, był zarejestrowany na nazwisko Bonafede i kupiony za gotówkę.

Aresztowany mężczyzna, który pomagał Denaro

Bonafede był przesłuchiwany przez śledczych w zeszłym tygodniu, a w poniedziałek sędzia wydał polecenie aresztowania go za powiązania z mafią. Według sądu Bonafede "świadomie wspierał Matteo Messinę Denaro, przez ponad dwa lata użyczając mu swoją tożsamość, kryjówkę i pojazdy do bezpiecznego przemieszczania się".

Bonafede bronił się, tłumacząc, że spotkał Denaro około rok temu w Campobello di Mazara, kiedy szedł ulicą. Wyjaśnił, że Denaro prosił go o pomoc w leczeniu. Lekarze twierdzą, że szef sycylijskiej mafii ma raka okrężnicy.

Włoskie służby odkryły drugą kryjówkę szefa cosa nostryReuters

Zdaniem śledczych jest jednak "mało prawdopodobne, by najbardziej poszukiwany przestępca w kraju zwrócił się o pomoc do osoby, którą dopiero co spotkał na ulicy".

Władze twierdzą, że szef cosa nostry bez przeszkód mieszkał w Campobello przez ponad rok. Nienagannie ubrany w markowe ciuchy większość poranków spędzał na popijaniu espresso w miejscowej kawiarni, jadał w pizzerii, spacerował ulicami, robił zakupy i serdecznie witał się z sąsiadami.

Nowe dowody w sprawie Denaro

We wtorek śledczy znaleźli nagranie pochodzące z kamery przemysłowej miejscowego sklepu spożywczego, na którym widać, jak Denaro robi zakupy trzy dni przed aresztowaniem.

Prokuratura przeszukuje kryjówki używane przez Denaro w miejscowości oddalonej o 11 minut drogi od domu jego matki. Do tej pory karabinierzy znaleźli co najmniej trzy mieszkania używane przez gangstera, w tym jedno, w którym znajdowała się tajna skrytka za szafą na ubrania.

W kryjówkach prokuratorzy znaleźli luksusowe ubrania, szmaragdy, diamenty, plakat z filmu Francisa Forda Coppoli "Ojciec chrzestny" oraz kilka książek, w tym biografie Władimira Putina i Adolfa Hitlera.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości