Wepchnął brata pod łóżko i uratował mu życie. Jedenastoletni Ciro z medalem


Włoska minister obrony Roberta Pinotti wręczyła specjalny medal za odwagę jedenastoletniemu chłopcu o imieniu Ciro. Podczas trzęsienia ziemi na wyspie Ischia uratował on młodszego brata. Ciro jest w szpitalu, gdzie trafił, gdy został wydobyty spod gruzów domu.

Ciro i dwaj jego bracia w wieku 7 miesięcy oraz 7 lat zostali wyciągnięci we wtorek z rumowiska zawalonego domu przez strażaków. Jak się okazało, to Ciro uratował życie młodszemu o cztery lata bratu. Kiedy ziemia zaczęła się trząść, Ciro złapał brata za rękę i wciągnął pod łóżko. Kiedy dom się zawalił, rama łóżka ocaliła ich przed zgnieceniem.

Strażacy najpierw wyciągnęli braci Ciro, na końcu jego samego.

- Medal, który osobiście wręczyłam Ciro, przypomina o tym, że całe Włochy na niego patrzyły - powiedziała minister obrony Roberta Pinotti po wizycie w szpitalu w miejscowości Lacco Ameno na wyspie w środę. Przyniosła też zabawki dwóm jego braciom.

Zebranie rządu

W poniedziałek w wyniku wstrząsu o magnitudzie 4 zginęły dwie osoby, a ponad 40 zostało rannych.

Minister obrony zapowiedziała podczas wizyty na Ischii, że 29 sierpnia zbierze się rząd, by podjąć decyzję o ogłoszeniu stanu kryzysowego na wyspie.

Do premiera Włoch Paolo Gentiloniego zadzwoniła kanclerz Niemiec Angela Merkel, która od lat co roku przyjeżdża tam wiosną na krótki urlop. W czasie rozmowy z szefem włoskiego rządu złożyła kondolencje z powodu kataklizmu i zapewniła, że jest osobiście nim poruszona.

Dyskusja na temat zjawiska samowoli budowlanej

We Włoszech trzeci dzień z rzędu trwa dyskusja na temat zjawiska samowoli budowlanej na Ischii, które zdaniem ekspertów przyczyniło się do tego, że wiele domów runęło przy stosunkowo niskiej magnitudzie wstrząsu sejsmicznego.

Minister transportu i infrastruktury Graziano Delrio oświadczył w wywiadzie, że taki wstrząs "nie może powodować ofiar śmiertelnych".

Przytacza się dane, z których wynika, że na wyspie tej powszechna jest praktyka budowy domów bez wymaganych zezwoleń i zabezpieczeń antysejsmicznych oraz na zagrożonych terenach.

Przeciwko takiemu wizerunkowi Ischii przedstawianemu w mediach zaprotestował burmistrz Enzo Ferrandino. Oświadczył on zwracając się do dziennikarzy: - Nie jesteśmy krainą samowoli budowlanej. Dosyć tego.

Mieszkańcy gminy Casamicciola, która najbardziej ucierpiała w trzęsieniu ziemi, słownie zaatakowali obecnych tam dziennikarzy, zbierających informacje na temat stanu budynków i zaniedbań przy ich budowie. "Idźcie stąd, szakale" - krzyczeli ludzie do reporterów.

Miejsce trzęsienia ziemi

Autor: tas/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości