Sprawdzili uchwyty, poręcze, siedzenia. W 32 próbkach "materiał genetyczny wirusa"

Autor:
ww/kab
Źródło:
carabinieri.it
Karabinierzy pobrali ponad 700 próbek z autobusów, tramwajów i pociągów
Karabinierzy pobrali ponad 700 próbek z autobusów, tramwajów i pociągówComando Generale Carabinieri
wideo 2/4
Comando Generale CarabinieriKarabinierzy pobrali ponad 700 próbek z autobusów, tramwajów i pociągów

Włoscy karabinierzy przeprowadzili kontrole w 693 miejscach związanych ze środkami transportu publicznego. Wchodzili do autobusów, pociągów, sprawdzali czystość kas na dworcach. Oprócz tego pobrali ponad 700 próbek z różnych miejsc. Wyniki kontroli zostały opublikowane.

Kontrole przeprowadzili funkcjonariusze Nucleo per la Tutela della Salute (NAS), czyli jednostki pomocniczej karabinierów, przydzielonej do współpracy z ochroną zdrowia, na polecenie włoskiego ministra zdrowia Roberta Speranzy. - Działania dotyczyły 693 pojazdów przystosowanych do transportu publicznego, w tym autobusów miejskich, podmiejskich, szkolnych, wagonów metra, pociągów, ale też kas biletowych, poczekalni i peronów – poinformowało biuro prasowe włoskich karabinierów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

25 tysięcy euro kar

- W 65 przypadkach odnotowaliśmy nieprawidłowości. Dotyczyły przede wszystkim niezastosowania się do obowiązujących zasad funkcjonowania środków transportu: nieregularnej dezynfekcji i sprzątania, braku odpowiednich kartek czy plakatów, które informowałyby użytkowników o dopuszczalnej liczbie pasażerów na pokładzie, brak wyraźnego podziału na dostępne i niedostępne miejsca siedzące – czytamy w komunikacie.

W wielu przypadkach zabrakło też podajników z płynem dezynfekującym, a niektóre z nich były niesprawne. W wyniku kontroli ukarano 64 właścicieli firm transportowych, ich kary opiewają na łączną kwotę 25 tysięcy euro.

Badania potwierdziły obecność śladów koronawirusa na niektórych poręczach i uchwytachComando Generale Carabinieri

Ślady po zakażonych

Oprócz sprawdzania wszystkich urządzeń funkcjonariusze postanowili też dokładniej zbadać stan tych powierzchni, których najczęściej dotykają pasażerowie, tj. poręczy, kasowników, siedzeń czy przycisków do otwierania drzwi.

- Pobraliśmy 756 próbek, które następnie przekazaliśmy do badań w lokalnych laboratoriach. Wśród nich były 32, które zawierały w sobie materiał genetyczny wirusa – poinformowali karabinierzy. Próbki, o których mowa, pochodziły z autobusów, wagonów metra i pociągów działających na co dzień w Rzymie i sześciu mniejszych miejscowościach: Viterbo, Rieti, Latina, Frosinone, Varese i Grossetto.

- Stwierdzenie obecności materiału genetycznego wirusa na zbadanych powierzchniach niekoniecznie świadczy o tym, że wirus był aktywny i przez to zdolny do wyrządzenia szkód w organizmie, ale z pewnością dowodzi, że środek transportu to miejsce, którym podróżują osoby zakażone i zostawiają po sobie ślady – podkreślili.

Koronawirus we Włoszech

We wtorek włoski resort zdrowia poinformował o 421 zgonach z powodu COVID-19 i 7767 nowych zakażeniach koronawirusem. Tę liczbę nowych infekcji wykryto przy znacznie mniejszej liczbie testów. Wykonano ich w ciągu doby 112 tysięcy. Około 7 procent z nich dało wynik pozytywny. Łączna liczba zmarłych, u których zdiagnozowano COVID-19, wzrosła w kraju do 111 747. Od początku pandemii zarejestrowano we Włoszech ponad 3,6 miliona przypadków zakażeń. Ponad 3 miliony osób uznano za wyleczone. Obecnie zakażonych jest 555 tysięcy. W szpitalach przebywa około 30 tysięcy chorych. Na oddziałach intensywnej terapii jest ponad 3700.

Autor:ww/kab

Źródło: carabinieri.it

Źródło zdjęcia głównego: Comando Generale Carabinieri

Pozostałe wiadomości