Świat

Włoszka zatrzymana pod zarzutem terroryzmu. Chciała wrócić na front

Świat

[object Object]
Kobieta uczestniczyła w walkach dżihadystów w SyriiGoogle Earth
wideo 2/10

26-letnia Włoszka została zatrzymana w rejonie Turynu pod zarzutem międzynarodowego terroryzmu i powiązań z tak zwanym Państwem Islamskim. W wyniku śledztwa ustalono, że kobieta, która przeszła na islam, uległa radykalizacji i uczestniczyła w walkach dżihadystów w Syrii.

Włoska prasa pisze w sobotę, że pochodząca z północy Włoch kobieta o imieniu Lara, przed kilku laty przeszła na islam, zaczęła nazywać się Khadija i nosić pełną burkę. Wyszła za mąż za Sycylijczyka, który podobnie jak ona został muzułmaninem, a swoje imię Francesco zamienił na Muhammad.

Gotowa wrócić na front

Oboje pojechali do Turcji mówiąc swym rodzicom, że jadą studiować Koran. Następnie zniknęli na dobre. Okazało się, że dotarli na front tak zwanego Państwa Islamskiego. Kobieta walczyła w szeregach dżihadystów. Wszystko wskazuje na to, że jej mąż, świeżo nawrócony bojownik-islamista, zginął.

Młoda Włoszka kilka razy przyjeżdżała sama do kraju. Teraz była gotowa po raz kolejny wyruszyć na front. "La Stampa" pisze, że chciała przystąpić do walki.

"La Repubblica" wyjaśnia, że Włoszka została zatrzymana w styczniu na granicy między Turcją a Syrią przez patrol tureckich żołnierzy. Trafiła do aresztu, a następnie została wydalona z kraju, a o jej sprawie strona turecka zawiadomiła władze Włoch.

Po powrocie 26-latka zamieszkała u swojej siostry w mieście Tortona w Piemoncie. Od tego momentu, dodaje rzymska gazeta, była ona najbardziej kontrolowaną we Włoszech domniemaną terrorystką. Była obserwowana nieprzerwanie przez funkcjonariuszy specjalnego oddziału policji Digos. Ich celem było także ustalenie, czy ma kontakty ze środowiskami osób, które mogą być powiązane z terroryzmem. Śledczy nie stwierdzili, aby kontaktowała się z takimi osobnikami.

Los męża nieznany

O tym, że kobietę należy zatrzymać, przekonała śledczych prowadzących dochodzenie w jej sprawie zdobyta przez nich informacja, że planuje ona następną podróż do Syrii, po nieudanej próbie przedostania się na front na początku roku.

Pojawiło się też przypuszczenie, że chce ona udać się w miejsce, do którego pojechała po raz pierwszy z mężem. Ostatnim razem powróciła stamtąd sama. Dlatego śledczy próbują ustalić, co stało się z Muhammadem.

Autor: mm//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości