Więźniowie i ich rodziny bezprawnie pobierali zasiłek

Źródło:
La Repubblica
Policja finansowa namierzyła 30 osób, w tym więźniów. (Wideo bez dźwięku)
Policja finansowa namierzyła 30 osób, w tym więźniów. (Wideo bez dźwięku)Guardia di Finanza
wideo 2/4
Policja finansowa namierzyła 30 osób, w tym więźniówGuardia di Finanza

Funkcjonariusze z włoskiej policji finansowej ustalili, że 30 osób pobierało w ostatnim czasie zasiłek od państwa, którego, działając zgodnie z prawem, nigdy by nie dostali, bowiem "nie poinformowali o tym, że oni lub ich krewni przebywają w więzieniu". Łącznie będą musieli zwrócić około 200 tysięcy euro.

Sprawa dotyczy miasta i prowincji Foggia, w regionie Apulia na południu Włoch. Funkcjonariusze z Guardia di Finanza - włoskiej policji finansowej - namierzyli łącznie 30 osób, które skłamały podczas składania wniosku o przyznanie im bezwarunkowego dochodu podstawowego, czyli formy zasiłku.

"Do pełnego zasiłku nie mieli praw z dwóch powodów: albo sami przebywają w więzieniu, albo taką karę odbywają ich krewni" - podała policja.

Wyłudzenia, handel narkotykami, usiłowanie zabójstwa

Zgodnie z włoskim prawem, ten specjalny dochód należy się osobom, które spełniają określone warunki w momencie składania wniosku i później przez cały czas korzystania z zapomogi. W wymaganiach znajduje się między innymi punkt mówiący o tym, że osoba wnioskująca o pieniądze nie może być objęta żadnymi środkami nadzoru (np. dozór policji, areszt) przez służby. Jeśli obejmują one członka rodziny, kwota zasiłku jest mniejsza.

Spośród 30 osób namierzonych przez funkcjonariuszy Guardia di Finanza, 12 nie poinformowało o tym, że ich aresztowano, a trzy złożyły wniosek będąc w więzieniu.

"Dodatkowo, sześciu osobom udało się uzyskać pełną kwotę zasiłku mimo tego, że członkowie ich rodziny odbywają karę więzienia, a osiem nie poinformowało o tym, że ich krewnych aresztowano. Ostatnie zgłoszenie dotyczyło osoby, której sąd nakazał wyprowadzkę z domu rodzinnego" - czytamy w komunikacie policji.

Wśród tych więźniów, których rodziny pobierały zasiłek, znajdują się skazani za przynależność grupy mafijnej, wyłudzenia, handel narkotykami, porwania, usiłowanie zabójstwa i oszustwa podatkowe.

Na terenie Apulii działa mafia, która zrodziła się dzięki więziennym układomPAP, tvn24.pl

Wszystkie 30 przypadków bada już prokuratura, funkcjonariusze zgłosili też sprawę do INPS (Istituto Nazionale della Previdenza Sociale - włoski krajowy instytut ubezpieczeń społecznych), które natychmiastowo przestało wypłacać im zasiłek. Oszuści będą też musieli zwrócić pobrane od państwa kwoty. "Łącznie to około 200 tysięcy euro" - wyliczyła Guardia di Finanza.  

Autorka/Autor:ww\mtom

Źródło: La Repubblica

Źródło zdjęcia głównego: Pxhere, Public Domain