Świat

"Groźby, molestowanie, kradzieże. Lampedusa jest na skraju zapaści"

Świat

[object Object]
Do Włoch cały czas napływają imigranciReuters
wideo 2/24

Burmistrz włoskiej wyspy Lampedusa Salvatore Martello zaapelował o zamknięcie tamtejszego ośrodka rejestracji i pobytu dla migrantów. Jak mówi, nękają oni mieszkańców i turystów. - Zostaliśmy pozostawieni sami sobie - stwierdził.

- Groźby, molestowanie, kradzieże. Lampedusa jest na skraju zapaści - oświadczył Martello w opublikowanej w sobotę rozmowie z włoską agencją prasową ANSA.

"Proszę o zamknięcie"

Podkreślił, że siły bezpieczeństwa na wyspie są bardzo liczne, a mimo to "w ośrodku jest 180 Tunezyjczyków, z których wielu udaje się spokojnie unikać kontroli. Biwakują i żyją na ulicach".

- Proszę o zamknięcie tej niepotrzebnej struktury, która niczemu nie służy - zaapelował burmistrz.

Martello opisał następnie panującą w miasteczku sytuację. - Bary są pełne Tunezyjczyków, którzy upijają się i molestują kobiety. Dostaję dziesiątki wiadomości od przestraszonych turystów, hotelarzy, sklepikarzy, restauratorów, którzy codziennie zmagają się z problemami i już nie wytrzymują - relacjonował.

"Muszą trafić do więzienia"

- Choć ośrodek jest pilnowany przez policję, karabinierów i Gwardię Finansową, Tunezyjczycy wchodzą i wychodzą z niego, kiedy chcą. Nie ma współpracy między instytucjami. Jest za to poważny problem porządku publicznego. Proszę o bezpośrednią interwencję ministra spraw wewnętrznych - oświadczył burmistrz wyspy, która od lat jest symbolem kryzysu migracyjnego w Europie.

Martello poinformował, że na Lampedusie dochodzi do kradzieży wina, żywności i ubrań w sklepach. Jego zdaniem nie można zapanować nad tą sytuacją, a sprawcy tych czynów to "przestępcy, którzy muszą trafić do więzienia".

"Wszystko się zmieni"

Burmistrz Martello rządzi Lampedusą od czerwca. W latach 90. pełnił ten urząd przez dwie kadencje. Podobnie jak jego poprzedniczka Giusi Nicolini, wielokrotnie nagradzana we Włoszech i za granicą za gościnność i otwarcie wobec migrantów, wywodzi się z centrolewicy.

Po wygranej w wyborach zapowiedział, że wyspa nadal będzie gościnna, ale jednocześnie podkreślił, że wszystko się zmieni.

Autor: tmw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości