TVN24 | Świat

Richard Gere może zeznawać w procesie Matteo Salviniego

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
The Guardian

Amerykański aktor Richard Gere zgodził się zeznawać przeciwko byłemu ministrowi spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salviniemu, wobec którego toczy się postępowanie sądowe w sprawie odmowy przyjęcia hiszpańskiego statku z migrantami.

Prokuratorzy na Sycylii oskarżyli Matteo Salviniego o ubezwłasnowolnienie migrantów na pokładzie hiszpańskiego statku ratunkowego Open Arms. Doszło do tego, gdy polityk był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Kiedy Richard Gere, który w tym czasie był na wakacjach z rodziną w Toskanii, usłyszał o wstrzymywanym statku, rozmawiał z organizacją pozarządową i pojechał na Sycylię, aby dołączyć do organizacji charytatywnej i pomóc w dostarczaniu żywności i zaopatrzenia ludziom przebywającym na pokładzie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

72-letni aktor wziął również udział w konferencji na Lampedusie i wzywał ludzi do wspierania organizacji charytatywnej i osób, które Open Arms uratowała. – Wszystkie ręce na pokładzie byłyby stracone – powiedział. – Byłem na Lampedusie dwa czy trzy lata temu, żeby zobaczyć tamtejszy obóz dla migrantów, więc znałem sytuację osobiście – podkreślił.

O migrantach powiedział zaś, że to ludzie, "którzy przeżyli okropne chwile". – Dużo wycierpieli. Nazywają ich migrantami, ale to uchodźcy, którzy potrzebują pomocy – dodał.

Salvini poprosi Gere'a o autograf

Po 19 dniach oczekiwania na morzu, wszystkim migrantom pozwolono wysiąść na Lampedusie. Matteo Salvini powiedział, że wstrzymując statek Open Arms, wykonywał swoją pracę.- Będę sądzony za obronę mojego kraju – powiedział. – Pójdę z podniesioną głową, także w waszym imieniu – dodał.

W zeszłym tygodniu prawnicy reprezentujący Open Arms złożyli listę świadków gotowych zeznawać przeciwko Salviniemu – wśród nich znalazł się Richard Gere. – Jeśli ktoś chce zamienić proces w show i chce zobaczyć Richarda Gere'a, niech idzie do kina, a nie do sądu – powiedział dziennikarzom Salvini.

- Znam go jako aktora, ale nie wiem, jakich lekcji chce mi udzielić – dodał, obiecując, że poprosi amerykańskiego aktora o autograf dla swojej matki.

Autor:asty/kab

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock