"Najpoważniejszy od lat rozdźwięk wśród państw świata arabskiego"

Arabia Saudyjska zerwała relacje dyplomatyczne z Katarem

Decyzja niektórych państw Zatoki Perskiej i Egiptu o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Katarem nie pomoże zakończyć kryzysu na Bliskim Wschodzie - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel władz Iranu.

Arabia Saudyjska powiadomiła w poniedziałek rano o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Katarem w związku - jak to określiła - ze wspieraniem przez to państwo terroryzmu. W ślad za Rijadem stosunki z Katarem zerwały Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn i Jemen.

- Epoka zrywania stosunków dyplomatycznych i zamykania granic (...) nie jest metodą rozwiązywania kryzysu - skomentował na Twitterze Hamid Abutalebi, zastępca szefa kancelarii irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego.

Jego zdaniem wynikiem takich posunięć może być jedynie niestabilność.

Rozdźwięk wśród państw świata arabskiego

Poza zerwaniem stosunków dyplomatycznych Arabia Saudyjska zawiesiła też wszystkie połączenia lądowe, morskie i powietrzne z Katarem. Kair, który zarzucił Katarowi wspieranie Bractwa Muzułmańskiego, oznajmił, że egipskie porty morskie, lotnicze, a także połączenia drogowe są zamknięte dla obywateli Kataru.

Katar został ponadto wykluczony z arabskiej koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej działającej w Jemenie i zwalczającej szyickich rebeliantów Huti.

Reuters podkreśla, że jest to "najpoważniejszy od lat rozdźwięk wśród państw świata arabskiego".

Autor: bpm//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości