Władimir Putin w Argentynie. Na Kubie spotkał się z Fidelem


Prezydent Rosji Władimir Putin po raz pierwszy składa w sobotę wizytę oficjalną w Argentynie, gdzie ma przeprowadzić rozmowy z prezydent Cristiną Fernandez de Kirchner. Po rozmowach ma dojść do podpisania dokumentów, w tym o współpracy.

Putin odbywa podróż po krajach Ameryki Łacińskiej. Najpierw był na Kubie, a także - nieoczekiwanie zmieniając plan podróży - zatrzymał się z krótką roboczą wizytą w Nikaragui, do której też miał zaproszenie - zaznaczają w sobotę rosyjskie media. Nikaraguę, jak informują, Putin też odwiedził po raz pierwszy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Putin z prezydentem Danielem Ortegą omawiał współpracę dwustronną, w tym "dostawy rosyjskiego sprzętu rolniczego i pszenicy dla zaspokojenia pilnych potrzeb". Według Pieskowa omawiano też rozmieszczenie na terenie Nikaragui rosyjskich stacji systemu nawigacji satelitarnej GŁONASS. Argentyna zajmuje czwarte miejsce w Ameryce Łacińskiej pod względem wielkości wymiany towarowej z Rosją, ustępując Brazylii, Wenezueli i Meksykowi.

Wizyta u Fidela

Zanim Putin trafił do Argentyny, był na Kubie. Putin odwiedził 87-letniego przywódcę kubańskiej rewolucji Fidela Castro w jego domu w Hawanie. Zdjęcia z tego spotkania pokazała kubańska telewizja państwowa. Prezydent Rosji rozmawiał także z obecnym szefem państwa, Raulem Castro. Najważniejszym celem zaledwie kilkugodzinnej wizyty Putina w Hawanie było pogłębienie współpracy gospodarczej między Kubą i Rosją. Według kubańskich mediów, obie strony podpisały około dziesięciu umów.

Jeszcze przed odlotem do Hawany prezydent Rosji powiedział kubańskiej agencji prasowej Prensa Latina, że Moskwa zamierza zacieśnić współpracę z Kubą. Tydzień temu rosyjski parlament zgodził się na umorzenie 90 proc. gigantycznego zadłużenia Kuby z czasów ZSRR, czyli ok. 31 mld dolarów. Resztę długu - blisko 3,5 mld dolarów - Hawana ma spłacić w ciągu 10 lat.

Teraz Brazylia. Porozmawia z Merkel?

Z Buenos Aires prezydent Putin uda się do Brazylii, gdzie w Rio de Janeiro obejrzy w niedzielę finałowy mecz mundialu, ceremonię zakończenia imprezy i przekazania przez Brazylię pałeczki Rosji - gospodyni mistrzostw świata w piłce nożnej w roku 2018. Rzecznik Kremla poinformował, że w Brazylii prezydent Rosji spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która także wybiera się na finał mundialu, w którym zmierzą się Niemcy i Argentyna. Tematem rozmowy według Pieskowa będzie konflikt ukraiński.

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział jedynie, że rozmowa Merkel z Putinem w Rio de Janeiro jest "możliwa". Na finałowy mecz mundialu ma stadionie Maracana wybiera się też prezydent Ukrainy Petro Poroszenko - poinformowała w sobotę kancelaria prezydent Brazylii. Według tego źródła Poroszenko potwierdził w piątek, że przyjedzie. - Przewiduje się ich udział (obu prezydentów) w lunchu wydanym przez prezydent Brazylii Dilmę Rousseff dla szefów państw, którzy przybędą na finał mundialu - powiedział rzecznik brazylijskiego MSZ.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości