Wyspa Marzeń skontrolowana przez Putina

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził moskiewski park rozrywki Wyspa Marzeń, którego oficjalne otwarcie nastąpi w sobotę. Jak twierdzą władze Mokswy, będzie to największe tego typu miejsce w całej Europie.

Wyspę Marzeń zbudowano na 30 hektarach przemysłowej dzielnicy na południu Moskwy. Prezydent Putin spacerował po niej wraz z merem Moskwy Siergiejem Sobianinem. Wspólnie obejrzeli makietę obiektu w zmniejszonej skali i robili sobie zdjęcia ze zwiezionymi na tę okazję dziećmi.

Władze twierdzą, że jest to największy tego typu kryty park rozrywki w Europie, a jego główna szklana kopuła jest kilkakrotnie większa od kopuły Galerii Lafayette w Paryżu i ponad dwukrotnie od kopuły na szczycie gmachu parlamentu w Berlinie. Nowy obiekt jest jednak też krytykowany za ekstrawagancję i nietypowy wystrój. Popularny bloger Ilja Warłamow umieścił go na siódmym miejscu swojej listy 100 najbrzydszych budynków w Rosji.

Jak podaje agencja Reutera, Rosja starała się w ostatnich latach budować większe i lepsze obiekty niż Zachód, aby zademonstrować, że szczyci się dużymi projektami budowlanymi oraz infrastrukturalnymi i wciąż pozostaje siłą, z którą należy się liczyć. W 2014 roku Rosja zbudowała największe centrum handlowe w Europie, a w ubiegłym roku prezydent Putin osobiście otworzył gigantyczny most, który jest częścią trasy kolejowej łączącej dwa największe miasta Rosji z Krymem.

Wyspa MarzeńWikipedia/mos.ru (CC-BY-4.0)

Autor:pp

Źródło: Reuters