25-letnia Izraelka skazana w Rosji. Rozmowy o ułaskawieniu na najwyższym szczeblu

Świat


Premier Izraela Benjamin Netanjahu i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiali w poniedziałek telefonicznie o możliwości ułaskawieniu obywatelki Izraela i Stanów Zjednoczonych, skazanej w Rosji za przemyt narkotyków. Informację podał przedstawiciel Kremla Jurij Uszakow.

Netanjahu w zeszłym tygodniu poprosił Putina o ułaskawienie Naamy Issachar, która miała przy sobie dziewięć gramów marihuany i została w Moskwie skazana na 7,5 roku więzienia za przemyt narkotyków. Netanjahu i prezydent Izraela Reuwen Riwlin wysłali do Putina oficjalną prośbę o jej uwolnienie.

Kobieta została zatrzymana na moskiewskim lotnisku podczas przesiadki tranzytowej, kiedy wracała z Indii do Tel Awiwu. Policyjny pies wyczuł narkotyk w jej bagażu. Sąd w Moskwie skazał ją na karę więzienia, co natychmiast oprotestował izraelski resort spraw zagranicznych, uznając karę za "surową" i "nieproporcjonalną".

Propozycja wymiany

25-letnia Issachar nie zaprzeczyła, że miała marihuanę. Twierdzi, że nie zamierzała przekraczać rosyjskiej kontroli granicznej i nie jest przemytnikiem.

Rosja proponowała wymianę Isaachar na rosyjskiego specjalistę IT Aleksieja Burkowa, zatrzymanego w Izraelu w 2016 roku na wniosek Interpolu, jednak Izrael przygotowuje już jego ekstradycję do USA.

Autor: js/adso / Źródło: PAP