Uścisk dłoni z Baszarem al-Asadem. Władimir Putin wrócił do Syrii

TVN24


Prezydenci Władimir Putin i Baszar al-Asad spotkali się w stolicy Syrii, Damaszku. Jak podał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, syryjski przywódca "wyraził wdzięczność za pomoc Rosji" w walce z terroryzmem. Wtorkowa wizyta Putina w Syrii była pierwszą od 2017 roku, kiedy to odwiedził rosyjską bazę Hmejmim w prowincji Latakia.

Przebieg wizyty prezydenta Rosji w Syrii zrelacjonował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

- Z lotniska Władimir Putin pojechał do dowództwa zgrupowania rosyjskich wojsk w Syrii, gdzie spotkał się z prezydentem Baszarem el-Asadem. Szefowie obu państw wysłuchali raportów wojskowych o sytuacji w różnych regionach kraju - poinformował. - W trakcie rozmowy z Asadem Putin zauważył, że "pokonano ogromny dystans pod względem przywrócenia państwowości i integralności terytorialnej Syrii" - dodał Pieskow.

Jak przekazał, syryjski prezydent "wyraził wdzięczność za pomoc Rosji i rosyjskich wojskowych w walce z terroryzmem i przywróceniu spokojnego życia w Syrii".

Putin w Syrii w czasie napięcia na Bliskim Wschodzie

Wizyta prezydenta Putina odbyła się w momencie ogromnego napięcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem, czołowym sojusznikiem Syrii, po zabiciu w zeszłym tygodniu irańskiego generała Kasema Sulejmaniego w ataku drona sił USA na lotnisku w stolicy Iraku, Bagdadzie.

W reakcji parlament Iraku uchwalił w niedzielę rezolucję wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy. Premier Iraku nazwał zabicie Sulejmaniego i dowódcy proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdiego al-Muhandisa "kolosalnym pogwałceniem suwerenności Iraku", które "uruchomi niszczycielską wojnę w Iraku, regionie i na świecie".

CZYTAJ WIĘCEJ O ŚMIERCI GENERAŁA SULEJMANIEGO>

Wojna domowa i rosyjskie zaangażowanie w Syrii

Rosyjskie siły lotnicze w Syrii stacjonują w bazie Hmejmim w prowincji Latakia od 2015 roku. W styczniu 2017 roku baza została wydzierżawiona Rosjanom na kolejne 49 lat. Oprócz tego Rosjanie dysponują w Syrii bazą wojskową w położonym nad Morzem Śródziemnym mieście Tartus. Od początku wojny domowej w Syrii Moskwa wspiera rządowe wojska syryjskie.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego od lat konfliktu zbrojnego, w który zaangażowały się światowe mocarstwa, śmierć poniosło ponad 380 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Sytuacja w Syrii
Maciej Zieliński | PAP

Autor: ft//rzw//kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: