Merkel rozmawiała z Putinem. Kreml: wsparcie dla budowy gazociągu

Świat

Nord Stream 2Niemieckie partie rządzące chcą pomóc Nord Stream 2

Władimir Putin i Angela Merkel w dalszym ciągu będą wspierać budowę gazociągu Nord Stream 2 - poinformowały służby prasowe Kremla. Powołały się na rozmowę telefoniczną przeprowadzoną w niedzielę przez prezydenta Rosji i kanclerz Niemiec.

Według informacji przekazanych przez Kreml Putin i Merkel mieli uznać także, że potrzebne jest wzmożenie wysiłków politycznych i dyplomatycznych, by rozwiązać kryzys w Libii. Kraj ten od 2011 roku jest podzielony między rywalizujące ze sobą frakcje polityczne i wojskowe. Rząd porozumienia narodowego (GNA) walczy z wojskami generała Chalify Haftara, kontrolującymi wschodnią część kraju z centrum administracyjnym w Bengazi.

Kreml poinformował też, że Putin i Merkel w czasie rozmowy wyrazili zadowolenie z wymiany jeńców między Ukrainą, a prorosyjskimi separatystami, którą przeprowadzono w niedzielę pod Gorłówką.

Wymianę uzgodniono w Paryżu 9 grudnia podczas szczytu czwórki normandzkiej, który tworzą kanclerz Niemiec oraz prezydenci Francji, Ukrainy i Rosji - Emmanuel Macron, Wołodymyr Zełenski i Putin.

Polska wśród krajów sprzeciwiających się budowie

Wart 11 miliardów dolarów Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 kilometrów dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Rosja wraz z jego uruchomieniem zamierza znacznie ograniczyć tłoczenie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Przeciwne budowie Nord Stream 2, którego budowa planowo miała zakończyć się przed końcem bieżącego roku, są między innymi Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA. Prezydent USA Donald Trump 20 grudnia podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok, w którą wpisano między innymi sankcje wobec firm budujących Nord Stream 2.

Gazociąg Nord Stream 2 - mapaPAP

Autor: lukl//now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2/Axel Schmidt