TVN24 | Świat

BiełTA: Putin i Łukaszenka rozmawiali telefonicznie. "Poruszono w szczególności sferę obronności"

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka w rozmowie telefonicznej omówili współpracę obu krajów w sferze obronności - podała państwowa białoruska agencja BiełTA.

"Poruszono aktualne kwestie współpracy białorusko-rosyjskiej, w szczególności w sferze obronności" - podały służby prasowe Alaksandra Łukaszenki. Jak dodano, wśród tematów był też program nadchodzącej wizyty Łukaszenki w Rosji. 29 grudnia w Petersburgu spotka się on z Putinem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wcześniej informowano, że Łukaszenka weźmie udział w nieformalnym szczycie Wspólnoty Niepodległych Państw w Petersburgu w dniach 28-29 grudnia. 

Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin (zdjęcie archiwalne)Shutterstock

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys migracyjny, wywołany, w zgodnej opinii Zachodu, przez władze w Mińsku oskarżane o prowadzenie wojny hybrydowej. Sytuacja uległa napięciu, kiedy migranci zgromadzili się na przejściu granicznym w Kuźnicy.

Do końca listopada przy granicy obowiązywał stan wyjątkowy, co wiązało się z zakazem wstępu na ten teren między innymi dziennikarzy i aktywistów z organizacji pozarządowych, w tym medyków. Od grudnia zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o ochronie granicy. Szef MSWiA Mariusz Kamiński wydał na tej podstawie trzy rozporządzenia. Jedno z nich mówi o tym, że "wprowadza się czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi na okres od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 1 marca 2022 r".

CZYTAJ WIĘCEJ: Granica polsko-białoruska. Raport

Autor:pp

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości