Świat

Prezydent Duda o zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce: podział kosztów jest dla mnie naturalny

Świat

Andrzej Duda z wizytą w Waszyngtonietvn24
wideo 2/23

Odwiedzę Polskę, ale nie wybraliśmy jeszcze daty tej wizyty - powiedział w środę prezydent Donald Trump, spotykając się z prezydentem Andrzejem Dudą. Polska para prezydencka została podjęta w Białym Domu przez amerykańskiego przywódcę i pierwszą damę USA. Prezydenci podpisali deklarację o współpracy obronnej. Po obejrzeniu pokazowego przelotu myśliwca F-35, Trump i Duda wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym. Trwa wydanie specjalne w TVN24 i TVN24 BiS.

22:22

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

21:56

Szef NATO Jens Stoltenberg: z zadowoleniem witam zapowiedź zwiększenia obecności sił USA w Polsce.

21:53

Wizyta polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu. Galeria zdjęć.

21:48

Prezydent Polski o prezydencie USA: jest to bardzo interesujący rozmówca.

21:46

Prezydent: myślę, że na wszystkich zrobił wrażenie przelot F-35, w tej chwili to najnowocześniejszy samolot na świecie.

21:46

Duda: Wystosowałem do prezydenta Trumpa zaproszenie na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wszystko wskazuje, że prezydent Trump czyni wszystko, aby do Polski przyjechać.

21:45

Prezydent: wierzę, że w czasie pierwszej kadencji Trumpa nastąpi zniesienie wiz dla Polski.

Andrzej Duda o wizach po spotkaniu z Donaldem Trumpem tvn24
21:44

Duda: prezydent USA i ambasador USA działają bardzo mocno, aby Polska została objęta programem ruchu bezwizowego.

21:41

Duda: chciałbym, żeby Rosja była przyjacielem Polski - tu warunek jest jeden, musi być przestrzegane prawo międzynarodowe.

Andrzej Duda o relacjach z Rosjątvn24
21:41

Duda: nie mam wątpliwości, że w interesie USA jest to, żeby w Europie był spokój.

21:39

Prezydent Duda o Forcie Trump: To była w jakimś sensie strategia negocjacyjna. Nam jest potrzebna obecność wojsk USA, która będzie wyraźna.

21:37

Duda: koszty związane z infrastrukturą bojową poniesie strona amerykańska.

Prezydent Andrzej Duda o żołnierzach amerykańskich w Polscetvn24
21:36

Prezydent: podział kosztów jest dla mnie naturalny, zobowiązaliśmy się do poniesienia kosztów infrastruktury budowlanej.

21:35

Duda: dla mnie ważne jest to, że wzmacnia się obecność amerykańska w Polsce.

21:34

Prezydent Duda podczas spotkania z polskimi dziennikarzami : decyzja dotycząca tego, skąd żołnierze amerykańscy zostaną przerzuceni do Polski, należy do władz wojskowych i politycznych USA.

21:02

Amerykański prezydent był pytany na konferencji prasowej, kiedy Polska dołączy do programu bezwizowego.

- Mamy nadzieję, że bardzo szybko. Wiemy, że sytuacja jest dosyć złożona. Niewiele krajów należy do tej elitarnej grupy, chcemy, aby Polska do tej elitarnej grupy należała. Być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90 dni - oświadczył Trump.

Dopytywany, czy podczas swojej wrześniowej wizyty w Polsce będzie mógł ogłosić tę decyzję, prezydent USA stwierdził, że to "świetny pomysł".

21:01

Kiedy prezydenta Dudę zapytano czy trzeba reformować Sąd Najwyższy odparł, że tak. - Jeżeli Polska ma być rzeczywiście demokratyczna, wolna i suwerenna i ma być takim krajem, jakim chcemy, żeby była dla naszych dzieci, to na litość boską, ci ludzie muszą odejść w stan spoczynku. I tak też zrobiliśmy – powiedział. - Wszystko co czyniliśmy zmierzało do wysłania tych państwa w stan spoczynku. No ale jak widać mimo upływu 30 lat, wpływy ich budowane po 1989 r. - kiedy przefarbowali się jako elita nowego państwa – są nadal duże. I tyle mogę na ten temat powiedzieć – dodał prezydent. Jednocześnie zapewnił, że "w Polsce jest absolutnie przestrzegana wolność słowa". - W Polsce są absolutnie przestrzegane wszystkie standardy konstytucyjne, takie jak w Stanach Zjednoczonych, prawo zgromadzeń, prawo do wolności wypowiedzi; są wolne media w Polsce - oświadczył.

20:52

Duda: zawsze walczyliśmy i umieliśmy się bronić, ale historia była nas brutalna.

20:50

Duda: chciałbym, żeby Rosja była przyjacielem Polski.

20:47

- Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, będzie to wzmocniona współpraca, będzie to trwała obecność, która będzie, mam nadzieję, stopniowo rozwijała się pod względem ilości żołnierzy i infrastruktury - mówił prezydent Duda. Duda podziękował też amerykańskiemu przywódcy za umowę, która mówi o wspólnym zapobieganiu i ściganiu najgroźniejszych przestępstw. - Ona nas zbliża rzeczywiście do ruchu bezwizowego pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi, co i dla pana prezydenta i dla mnie, a przede wszystkim dla Polaków, jest tak niezwykle ważne i ma tak ogromne znaczenie - podkreślił polski prezydent.

20:44

Trump: rozważamy ponowną wizytę w Polsce, nie wiem co jest planowane, być może nastąpi to we wrześniu.

20:43

Trump: mam bardzo ciepłe uczucia wobec Polski. Polacy to niezwykli, twardzi, ciężko pracujący ludzie.

Trump: mam bardzo ciepłe uczucia wobec Polski. Polacy to niezwykli, twardzi, ciężko pracujący ludzietvn24
20:42

Duda o liczbie wojsk amerykańskich w Polsce: to zawsze będzie decyzja Stanów Zjednoczonych.

Duda o liczbie wojsk amerykańskich w Polsce: to zawsze będzie decyzja Stanów Zjednoczonychtvn24
20:38

Duda: mam nadzieję, że obecność wojsk amerykańskich będzie trwała i że będzie się rozwijać liczba stacjonujących żołnierzy.

20:36

Duda: dziękuję za decyzję o utworzeniu dowództwa dywizyjnego w Polsce.

20:32

Duda: mamy nadzieję, że prezydent Donald Trump odwiedzi nas Polsce we wrześniu i będziemy mogli razem uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Duda: mamy nadzieję, że odwiedzi nas pan we wrześniu w Polsce tvn24
20:31

- Relacje gospodarcze między Polską a Ameryką kwitną. Chcemy nadal rozszerzać działalność handlową na zasadach wzajemności. To moje ulubione słowo – wzajemność. Jest wiele krytycznych dziedzin, takich jak obronność, energetyka, gospodarka. Więzy między Ameryką a Polską, wkraczają na nowy pułap – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

- Nasze długotrwałe partnerstwo wskazuje na niezwykłe możliwości dla całego świata, gdzie dwa wolne, niezależne państwa, jednoczą się dla wspólnego celu. (...) Wkraczamy w nową, ekscytującą erę sojuszu amerykańsko-polskiego. To szczególny sojusz, ze szczególnym narodem – oświadczył Trump.

20:30

Trump: podpisaliśmy porozumienie o cywilnym wykorzystaniu energii jądrowej.

20:30

Trump: będzie tworzone połączenie pod Bałtykiem, które zapewni dywersyfikację źródeł energii.

20:30

Trump: chcielibyśmy, aby Polska dołączyła do programu bezwizowego tak szybko, jak to możliwe. - Oba państwa rozumieją, że bezpieczeństwo międzynarodowe służby bezpieczeństwu krajowemu - oświadczył Trump.

Trump: chcielibyśmy, aby Polska dołączyła do programu bezwizowego tak szybko, jak to możliwetvn24
20:28

- Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 samolotów F-35 - takich, jakie widzieliśmy właśnie przelatujące nad Białym Domem. Widzieliśmy znakomity przelot tego niezwykle nowoczesnego samolotu; przeleciał nad Białym Domem i nieomalże zatrzymał się w powietrzu. Pomyślałem: czy coś się stało? Nie za szybko leci. Ale był to po prostu element akrobacji, jest to jeden z niewielu samolotów, które potrafią lądować pionowo. To jeden najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie - powiedział prezydent USA.

20:27

Trump: Polska zapewni infrastrukturę dla wsparcia obecności wojsk amerykańskich.

20:26

Trump: przez miniony wiek polscy i amerykańscy patrioci walczyli o niepodległość

Trump: przez miniony wiek polscy i amerykańscy patrioci walczyli o niepodległość tvn24
20:25

Trump: podpisana deklaracja wskazuje, że Polska i USA związane są wspólnymi wartościami oraz przyjaźnią.

Trump: podpisana deklaracja wskazuje, że Polska i USA związane są wspólnymi wartościami oraz przyjaźniątvn24
20:24

Trump: bardzo się cieszymy, że widzimy polską parę prezydencką ponownie w Białym Domu.

20:23

Rozpoczyna się konferencja prezydentów w Ogrodzie Różanym.

20:21

19:58

"I. Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania" - czytamy w dokumencie, który opublikowany został na stronie Kancelarii Prezydenta RP. "II. Uznając wspólnie, że utrzymanie zwiększonej obecność wojskowej USA w Polsce jest możliwe przy wsparciu ze strony Polski, Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych projektów wymienionych poniżej, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza" - podkreślono.

Deklaracja zakłada m.in.

A. Utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce.

B. Utworzenie i wspólne wykorzystywanie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce. Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować wsparcie dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w utworzeniu CSB przez zapewnienie obecności amerykańskich doradców.

C. Utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych. Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce, stosownie do okoliczności, informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych.

D. Utworzenie bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej w celu wspierania przemieszczenia się wojsk dla odbycia ćwiczeń lub na wypadek kryzysu.

E. Utworzenie grupy wsparcia na teatrze w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce.

F. Utworzenie w Polsce zdolności sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich.

G. Utworzenie infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

19:55

Przelot myśliwca F-35 nad Białym Domem.

Przelot F-35 nad Białym Domemtvn24
19:53

Prezydenci podpisali w środę wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski.

Prezydenci Duda i Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej Polski i USAtvn24
19:46

19:29

19:09

Wiceminister MSWiA Krzysztof Kozłowski podpisał w USA umowę o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości. Umowa jest ważnym krokiem na drodze przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA - poinformował w środowym komunikacie resort.

Jak podkreśliło MSWiA, podpisana umowa przyczyni się do pogłębienia współpracy poprzez intensywną wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy służbami obu państw. "Przyniesie to wymierne korzyści zarówno dla bezpieczeństwa Polski jak i Stanów Zjednoczonych. Zawarcie oraz pełna implementacja umowy jest jednym z warunków włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego USA (Visa Waiver Program – VWP)" - poinformowano w komunikacie.

W trakcie uroczystości podpisano także list intencyjny w sprawie stałej współpracy w zakresie bezpieczeństwa publicznego i kwestii migracyjnych, w którym oba państwa deklarują prowadzenie konsultacji w sprawie poprawy bezpieczeństwa na granicach.

W imieniu rządu amerykańskiego oba dokumenty zostały podpisane przez zastępcę sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA Davida P. Pekoske. W ceremonii podpisania uczestniczyła również ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.

19:04

Trump: świętujemy zakup wielu myśliwców F-35. Wirtualne studio TVN24 BiS

Trump: świętujemy zakup wielu myśliwców F-35. Wirtualne studio TVN24tvn24
19:02

Trump - rozmawiamy z Polską na temat dużej transakcji - Reuters.

19:00

Co Polska kupiła od Amerykanów? Materiał TVN24 BiS

18:58

Andrzej Duda z małżonką w Białym Domu. Galeria zdjęć.

18:54
Duda na spotkaniu z Trumpem w Gabinecie Owalnymtvn24
18:52

18:50

Duda: Nie ma żadnego problemu z demokracją w Polsce. Wszystko jest doskonale.

18:47

Trump: Mam nadzieję, że Rosja będzie traktować Polskę z szacunkiem, tak, jak cała reszta świata. To wspaniały kraj. Na nieszczęście, zbyt dużo ucierpiał, zbyt często cierpiał, był centrum wszystkich działań wojennych.

18:33

Trump: Niemcy narażają się na ryzyko uzależniając się od dostaw energii z Rosji - Reuters.

18:28

Trump: USA i Polska prowadzą rozmowy na temat wysłania 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski. Jeszcze nie zapadła konkretna decyzja, ale jest to rozważane.

18:27

Trump: nie mam obaw, że demokracja w Polsce jest zagrożona.

18:26

Trump: myślę, że odwiedzę Polskę, ale data nie jest jeszcze ustalona.

Podkreślił, że pamięta swoją poprzednią wizytę w Polsce. Jak mówił, "to był cudowny, wspaniały dzień". - Nigdy nie zapomnę mojej podróży do Polski - powiedział Trump.

18:22

Prezydenci Polski i USA spotkali się w Białym Domu z dziennikarzami. Spotkanie nie jest transmitowane.

18:21

18:18

Trump na początku spotkania z polskim prezydentem: świętujemy fakt, że Polska będzie kupować samoloty F-35, jedne z najlepszych samolotów bojowych na świecie - podaje Reuters.

Trump na spotkaniu z Dudą w Gabinecie Owalnymtvn24
18:17

Biały Dom powitał prezydenta Dudę:

18:14

Wit: pary prezydenckie mają teraz kilka minut na prywatną rozmowę.

18:09

Biały Dom na oficjalnym koncie na Twitterze potwierdził przelot myśliwca F-35 nad głowami prezydentów Polski i USA.

18:05

Prezydent Donald Trump i Melania Trump powitali prezydenta Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Białym Domu.

Andrzej Duda u Donalda Trumpa. Spotkanie prezydentów USA i Polskitvn24

17:59

Prezydent Duda opuścił rezydencję Blair House. Za kilka minut polska delegacja dotrze do Białego Domu.

Para prezydencka wyruszyła z rezydencji Blair House do Białego Domutvn24
17:51

Radomir Wit z Waszyngtonu: obie pary prezydenckie będą mogły podziwiać dwa myśliwce F-35 na niebie. To właśnie takie samoloty Polska zamierza kupić od Amerykanów.

Plan wizyty polskiej pary prezydenckiej w Waszyngtonie. Relacja reportera tvn24
17:48

Plan podróży polskiej pary prezydenckiej w USA.

Plan wizyty polskiej pary prezydenckiej w USAtvn24bis
17:39

Przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem, Andrzej Duda wyszedł do manifestującej przed Białym Domem Polonii, która zapewniała go o swoim poparciu dla działań na rzecz bezpieczeństwa Polski i wschodniej Europy. Zgromadzeni mieli ze sobą m.in. flagi polskie i amerykańskie. Część z nich skandowała w stronę prezydenta: "Dziękujemy, dziękujemy".

Pytany przez dziennikarzy, czy to ważny dzień dla Polski, prezydent odparł: "Myślę, że tak". - Myślę, że będzie miły, ale przede wszystkim - (to) bardzo ważne, polityczne spotkanie, z którego - mam nadzieję - wypłyną pożytki dla naszego kraju, pożytki natury bezpieczeństwa, natury militarnej, ale także pożytki przede wszystkim natury gospodarczej, być może na dziesięciolecia - mam nadzieję - mówił Andrzej Duda.

17:31

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Spółka zakontraktowała 1,5 miliona ton surowca rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG - poinformowano w środę.

17:27

- Stany Zjednoczone stanowią ten najważniejszy element architektury bezpieczeństwa na świecie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo militarne. I dzisiaj są obecni żołnierze Stanów Zjednoczonych w Polsce, czego przecież kilka lat temu jeszcze nie było, o czym kiedyś marzył pan prezydent Lech Kaczyński - wielokrotnie mi o tym mówił - jest dziś faktem - powiedział prezydent dziennikarzom w Waszyngtonie przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Duda wyraził nadzieję, że "ta obecność się zwiększy na różne sposoby". - Natomiast oprócz tego mamy jeszcze bardzo ważne kwestie gospodarcze, które chcemy rozwijać, bezpieczeństwa energetycznego dla Polski. Patrząc już w taka daleką przyszłość, bo ponad dwudziestoletnią, też w tym kierunku te rozmowy na pewno będą zmierzały - podkreślił. - To są oczywiście moje rozmowy z panem prezydentem Donaldem Trumpem, ale to są także rozmowy na kolejnych politycznych poziomach, takich już bardziej o charakterze wykonawczym, realnie wykonawczym - zaznaczył Duda.

16:54

Szef gabinetu prezydenta minister Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydenci Polski i USA zaakceptowali w środę warunki porozumienia w sprawie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

16:52

Biały Dom poinformował o uroczystym powitaniu polskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Donalda Trumpa oraz jego żony Melanii.

Ceremonia powitania polskiej pary prezydenckiej przez prezydenta i pierwszą damę Stanów Zjednoczonych odbędzie się w środę w południe miejscowego czasu (18 w Polsce). Następnie w Gabinecie Owalnym odbędzie się spotkanie obu par prezydenckich, po którym do rozmów, pod przewodnictwem Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, przystąpią obie delegacje.

W środę polska para prezydencka będzie też uczestniczyć w przyjęciu wydanym w Białym Domu przez prezydenta Donalda Trumpa i jego małżonkę Melanię Trump z okazji wizyty Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.

Podczas konferencji prasowej prezydentów Dudy i Trumpa ma zostać ogłoszona decyzja obu przywódców w sprawie umowy politycznej dotyczącej zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.

Po zakończeniu oficjalnej wizyty w Białym Domu następnego dnia - w czwartek 13 czerwca - rozpocznie się robocza wizyta pary prezydenckiej w USA, która obejmie stany Teksas, Nevadę i Kalifornię.

Autor: tmw / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: