Świat

"Ostatnie pożegnanie z imperium rosyjskim". Poroszenko uruchomił zegar

Świat

Ostatnio Poroszenko wizytował przejście graniczne z Polską
Ostatnio Poroszenko wizytował przejście graniczne z Polskąpresident.gov.ua
wideo 2/24

Likwidacja wiz unijnych dla obywateli Ukrainy oznacza ostateczne pożegnanie tego kraju z imperium rosyjskim - oświadczył prezydent Petro Poroszenko, uruchamiając licznik. Będzie on odmierzał ostatnie godziny przed tą chwilą.

Likwidacja wiz unijnych dla obywateli Ukrainy oznacza ostateczne pożegnanie tego kraju z imperium rosyjskim - oświadczył w sobotę prezydent Petro Poroszenko.

- Będzie to ostatnie pożegnanie z imperium rosyjskim i słowa "Back in the U.S.S.R." będziemy słyszeli tylko słuchając piosenki o tym tytule zespołu The Beatles. Ukraina już nigdy nie powróci do Związku Radzieckiego, ponieważ my, dumny, wolny i demokratyczny naród, powracamy do rodziny narodów europejskich - powiedział.

- Za 12 godzin ostatni dźwięk odliczania będzie symbolem spełnienia naszych nadziei. Stanie się on symbolem upadku może nie muru berlińskiego, lecz papierowej kurtyny, która przez długie lata oddzielała Ukraińców od europejskiej rodziny. Dziś, o godzinie 12. w nocy, nastąpi historyczna data 11 czerwca, kiedy ta papierowa kurtyna opadnie - podkreślił Poroszenko.

Prezydent zaznaczył, że likwidacja obowiązku posiadania wiz nie jest końcem, lecz kontynuacją reform w jego kraju. - Wierzę, że Ukraina będzie w NATO i będzie w Unii Europejskiej i nikt i nigdy nas przed tym nie powstrzyma - oświadczył.

Ukrainy bez wiz do Unii Europejskiej

Porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli Ukrainy podróżujących do UE podpisano 17 maja. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku urzędowym UE, czyli 11 czerwca.

Od tego dnia Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów członkowskich UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

Zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy Rada UE zatwierdziła 11 maja. Wcześniej, 6 kwietnia, porozumienie w tej sprawie zostało przegłosowane przez Parlament Europejski.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: