Świat

Wiosną Obama odwiedzi Izrael. Pierwszy raz

Świat

Aktualizacja:

Prezydent USA Barack Obama wiosną odwiedzi Izrael, Zachodni Brzeg Jordanu i Jordanię w ramach podróży na Bliski Wschód - podał we wtorek Biały Dom. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Obamy w Izraelu odkąd został prezydentem w 2008 roku.

Podczas wizyty prezydent USA spotka się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, a także z władzami palestyńskimi i jordańskimi - poinformował rzecznik Jay Carney.

Bliskie relacje

Wcześniej w oficjalnym komunikacie Biały Dom podkreślił, że początek drugiej kadencji Obamy to okazja do potwierdzenia bliskich relacji łączących USA i Izrael oraz do dyskusji m.in. o sytuacji w Syrii i Iranie. Obama poruszył temat swojej wizyty z Netanjahu podczas rozmowy telefonicznej 28 stycznia, gdy gratulował mu wygranej w wyborach parlamentarnych - podał Biały Dom. Nie podano dokładnej daty podróży, izraelskie media pisały jednak, że odbędzie się ona 20 marca. Według nich Obama odwiedzi również Turcję, Egipt i Arabię Saudyjską. Obama odwiedził Izrael w 2008 roku jako demokratyczny senator Illinois w ramach kampanii przed wyborami prezydenckimi. Od objęcia urzędu nie ponowił wizyty, co ściągnęło na niego krytykę ze strony środowisk żydowskich.

Autor: mn\mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości