Świat

Wilders odwołuje wystąpienia publiczne. Po problemach z ochroną

Świat


Geert Wilders, lider skrajnie prawicowej i antyimigranckiej Partii na rzecz Wolności (PVV), oświadczył w czwartek, że odwołuje wystąpienia publiczne. W środę holenderska policja poinformowała, że zatrzymała członka służb bezpieczeństwa z grupy odpowiedzialnej za ochronę polityka pod zarzutem ujawnienia poufnych informacji.

O tym, że do czasu wyjaśnienia sprawy zrezygnuje z wystąpień publicznych Wilders poinformował w czwartek na Twitterze.

Holenderskie media podają, powołując się na anonimowe źródła, że podejrzanym o przeciek jest funkcjonariusz policji marokańskiego pochodzenia, który przekazał informacje holendersko-marokańskiej organizacji przestępczej.

Wilders od ponad dziesięciu lat korzysta z 24-godzinnej ochrony. W związku z tym, że wielokrotnie grożono mu śmiercią, mieszka w ukryciu.

Chce "przywrócić Holandię Holendrom"

W sobotę Wilders rozpoczął kampanię wyborczą PVV, zapowiadając "deislamizację Holandii", wyrzucenie z kraju "marokańskich szumowin" i "przywrócenie Holandii Holendrom". Wilders oskarżył obywateli Holandii marokańskiego pochodzenia o "wywołanie poczucia zagrożenia" na ulicach holenderskich miast i obiecał położyć kres imigracji z krajów muzułmańskich. Wybory parlamentarne w Holandii odbędą się 15 marca. Sondaże dają PVV pierwsze miejsce w wyborach. Jeśli Wilders okaże się zwycięzcą głosowania, trudno mu będzie - według holenderskich obserwatorów - stworzyć koalicję rządową, ponieważ większość partii i ugrupowań politycznych wykluczyło przyszłą współpracę z PVV.

Autor: kg/sk / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości