Świat

Wiktor Janukowycz "dostał rosyjskie obywatelstwo w nagrodę za wierną służbę"

Świat


Ścigany przez władze w Kijowie obalony w lutym prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz otrzymał obywatelstwo Federacji Rosyjskiej - oświadczył doradca szefa ukraińskiego MSW Arsena Awakowa, Anton Heraszczenko. Rzecznik prasowy Kremla twierdzi, że nic o tym nie wie.

Obywatelstwo miał Janukowyczowi nadać tajnym dekretem prezydent Rosji Władimir Putin. Jak twierdzi Heraszczenko, wraz z Janukowyczem rosyjskie obywatelstwo mieli otrzymać ukrywający się z nim w Rosji były premier Ukrainy Mykoła Azarow, były prokurator generalny Wiktor Pszonka oraz członkowie ich rodzin. "Dowiedziałem się ze źródeł operacyjnych, że zdrajcom Ukrainy nadano obywatelstwo specjalnym, tajnym dekretem prezydenta Rosji, Putina w nagrodę za wierną służbę, której efektem było poderwanie bezpieczeństwa narodowego, obrony, systemu porządku prawnego i gospodarki (Ukrainy)" - napisał doradca ministra spraw wewnętrznych na swoim Facebooku. Heraszczenko podkreślił, że Janukowycz, Azarow i Pszonka zostali "uhonorowani" przez Putina "za zdradę interesów narodowych Ukrainy, łamanie prawa tego kraju i zabijanie własnych obywateli".

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że nic mu nie wiadomo, jakoby byłemu prezydentowi Ukrainy nadano rosyjskie obywatelstwo. - Nie dysponuję informacją na ten temat - odpowiedział dziennikarzom na pytanie o obywatelstwo dla Janukowycza.

Ucieczka do Rosji

Janukowycz, który został odsunięty od władzy przez parlament 22 lutego, jest ścigany listem gończym. Władze Ukrainy zarzucają mu m.in. nadużycia władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi podczas trwających od listopada 2013 roku do lutego br. masowych protestów wymierzonych w jego ekipę. Po ucieczce z Ukrainy były prezydent znalazł schronienie w Rosji. Pod koniec lutego prokuratura generalna Ukrainy poinformowała o wszczęciu procedury ekstradycji Janukowycza. W kwietniu rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka oświadczył, że nie widzi podstaw do wydania byłego prezydenta władzom w Kijowie.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości