Blogerka aresztowana za "antypaństwową propagandę"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/mtom
Źródło:
PAP

Aktywistka, blogerka i autorka książek Pham Doan Trang została aresztowana przez władze Wietnamu. Zarzuca się jej propagowanie treści wymierzonych w państwo. Organizacje broniące praw człowieka domagają się jej uwolnienia.

42-letnia Pham Doan Trang została aresztowana w nocy z wtorku na środę w swoim domu w Ho Chi Minh City (dawnym Sajgonie) - poinformowała w środę organizacja pozarządowa Defend the Defenders (Broń Obrońców). Dysydentka, która w swoich książkach i tekstach porusza m.in. kwestie ruchów prodemokratycznych, ochrony środowiska, praw kobiet i osób LGBT, już wcześniej była wielokrotnie zatrzymywana.

Organizacje broniące praw człowieka Human Rights Watch i Amnesty International wydały oświadczenia, w których potępiły aresztowanie Trang, domagając się jej natychmiastowego uwolnienia. Prowadzenie antypaństwowej propagandy, o które została oskarżona, jest zagrożone karą do 20 lat więzienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Mimo lat systematycznych prześladowań ze strony rządu, w tym brutalnych fizycznych ataków, Trang pozostała wierna swoim zasadom pokojowego wspierania praw człowieka i demokracji - powiedział telewizji Al Dżazira Phil Robertson, wiceszef organizacji Human Rights Watch na region Azji. Jak ocenił, władze Wietnamu stosują wobec politycznego nieposłuszeństwa taktykę "spalonej ziemi", tymczasem powinny przysłuchać się wezwaniom aktywistów do dopuszczenia obywateli do realnego udziału w rządzeniu krajem.

Prawa człowieka na świecie PAP

Wietnam zaostrza kurs wobec dysydentów

Rząd Wietnamu wzmacnia kontrolę dysydentów politycznych i obrońców praw człowieka przed zaplanowanym na styczeń, odbywającym się raz na pięć lat, kongresem partii komunistycznej.

Jak poinformowali działacze organizacji Defend the Defenders, od początku roku aresztowano co najmniej 25 aktywistów oraz 29 osób, które weszły z władzami w spory o ziemię.

Autor:ft/mtom

Źródło: PAP