"Wielu Rosjanom grozi wpadnięcie w sidła własnej, przez siebie stworzonej formy faszyzmu"

01.03 | Moskwa: ogromna demonstracja po śmierci Borysa Niemcowa
01.03 | Moskwa: ogromna demonstracja po śmierci Borysa Niemcowa
Fakty TVN
Niemieckie media zastanawiają się, czy istnieją jeszcze granice terroru w RosjiFakty TVN

Niemieccy komentatorzy piszą w poniedziałek, że zamordowany w pobliżu Kremla Borys Niemcow był ofiarą atmosfery histerii i nienawiści rozpętanej przez władze Rosji. Polityczną odpowiedzialność za to zabójstwo ponosi ich zdaniem prezydent Władimir Putin.

BORYS NIEMCOW NIE ŻYJE - RAPORT TVN24.PL

"Putin rozpętał w Rosji - z przekonania, lub z pobudek związanych z walką o władzę - atmosferę histerii i nienawiści, która jest wodą na młyn najciemniejszych sił w społeczeństwie. To zatrute ziarno wydaje teraz owoce" - czytamy we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

Państwo "pozwoliło na wykonanie egzekucji"

"Ten, kto za pomocą oszczerczej propagandy pozbawia osoby myślące inaczej ochrony prawnej, ten nie powinien się dziwić, gdy jakieś świry wprowadzą propagandę w czyn" - podkreśla autor komentarza. "W sensie prawnym prezydent Putin prawdopodobnie nie jest odpowiedzialny za mord na Borysie Niemcowie. Nic i nikt nie może jednak zwolnić go od politycznej odpowiedzialności" - podkreśla komentator "FAZ".

"Die Welt" zaznacza, że państwo rosyjskie "pozwoliło na wykonanie egzekucji" na Niemcowie w "centralnym miejscu swojej władzy" - pod murami Kremla. Zdaniem komentatora wszystkie ślady, także wcześniejszych politycznych zabójstw, prowadzą do "dominującego autokratycznego państwa".

Komentator zwraca uwagę na gloryfikowanie w Rosji epoki Stalina i Związku Sowieckiego. "Nieprawomyślni powinni według tego światopoglądu znaleźć się - tak jak homoseksualiści i lesbijki - jeśli już nie w obozie, to przynajmniej w szpitalu" - czytamy w "Die Welt".

Atmosfera w Rosji jak w latach 30. w Niemczech

Odpowiedzialnością za zabójstwo autor komentarza obarcza "stęchłą atmosferę" w Rosji Władimira Putina przypominającą jego zdaniem wczesne lata 30. ubiegłego stulecia w Niemczech.

"Jeżeli definiujemy faszyzm jako program oczyszczenia społeczeństwa z 'odmiennych' grup i sił, to jesteśmy świadkami tego, że Kreml prowadzi swój naród właśnie na tę ścieżkę" - pisze komentator. "Wielu Rosjanom, którzy są dumni z pokonania niemieckiego faszyzmu, grozi właśnie wpadnięcie w sidła własnej, przez siebie stworzonej formy faszyzmu" - ostrzega "Die Welt".

"Sueddeutsche Zeitung" pisze też o "nieufności, nienawiści i strachu" w Rosji. Zdaniem komentatorki boją się także władze na Kremlu - tego, że z pojedynczych protestów może powstać ruch, "a może i coś więcej", na przykład nowy Majdan. Dlatego dla władz istnieją tylko przyjaciele lub wrogowie.

"Nowa jakość terroru"

Śmierć Niemcowa może stać się cezurą, nie wiemy tylko jeszcze jaką - spekuluje autor komentarza. "Rosyjska opozycja może zamilknąć w obawie, że jej uczestnikom grożą nie tylko szykany, ale wręcz śmierć. Ale być może to morderstwo otworzy ludziom oczy na to, że pluralizm, konkurencja opinii są cennym dobrem, którego izolowana Rosja bardzo potrzebuje. Udział kilkudziesięciu tysięcy osób w niedzielnym marszu jest sygnałem, że społeczeństwo nie dało się całkiem zastraszyć" - czytamy w "SZ".

"Muenchner Merkur" pisze o "nowej jakości" terroru w Rosji. Ktokolwiek strzelił Niemcowowi czterokrotnie w plecy, jego celem było udzielenie jednoznacznej lekcji krytykom Kremla - ocenia autor komentarza. Jego zdaniem zlikwidowanie "ikony jaką był Niemcow" oznacza nową jakość terroru, jak za Stalina. "W Moskwie panuje klimat zastraszenia" - czytamy w komentarzu. Autor zwraca uwagę na odważnych obywateli, którzy pomimo strachu wyszli na ulice marząc o demokratycznej Rosji. "Moskwa była wczoraj świadkiem chwili godności" - podkreśla "Muenchner Merkur".

[object Object]
Oskarżeni o zabójstwo Niemcowa uznani za winnychTVN24 BiS "Fakty z Zagranicy"
wideo 2/20

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: faz.de, suddeutsche.de, welt.de

Tagi:
Raporty: