Wielkie lotnicze zakupy

TVN24

Aktualizacja:
EPAPokazy najnowszych samolotów w Farnborough

W brytyjskim Farnborough trwają największe na świecie targi lotnicze. Entuzjaści lotnictwa dopiero w piątek i weekend będą mieć okazję do obejrzenia najnowszych modeli samolotów, ale ludzie z branży właśnie teraz zawierają tam wielkie umowy. W ciągu trzech dni suma transakcji sięgnęła 25 miliardów dolarów.

Pokaźną sumę zamówień salon zawdzięcza aktywności sektora komercyjnego, gdyż zamówienia rządowe - zwłaszcza militarne - w tym roku są zdecydowanie ograniczone.

Rekord to 88 mld dolarów

W środę kilka zamówień otrzymał europejski Airbus: m.in. na 25 samolotów od Hong Kong Airlines, a także od niemieckich linii Germania, indonezyjskiej Garudy oraz tajskich linii Thai Airways.

Jego amerykański konkurent Boeing z kolei poinformował o zamówieniu na 54 maszyny nowej generacji Boeing 737-800 Dreamliner od Air Lease Corporation, a Bombardier o zamówieniu ze strony australijskich linii Qantas Airways.

Rosyjski Suchoj utrzymał od indonezyjskich linii Kartika Airlines zamówienie za 30 myśliwców Superjet 100.

Analitycy nie spodziewają się, by podczas tegorocznego salonu został pobity rekord z 2008 r., kiedy to złożono zamówienia za 88,7 mld dol. Sektorowi ulżyło jednak, że już zdecydowanie został przewyższony dramatyczny wynik z ubiegłorocznego - odbywającego się co dwa lata - salonu w Le Bourget we Francji.

Rządy tną na obronie

- Niemal wszystkie programy (milirtarne) są rewidowane i rządy sprawdzają, co jest naprawdę niezbędne i kiedy - ocenił analityk agencji ratingowej Fitch Tom Chruszcz. Przedstawiciele resortów obrony Wielkiej Brytanii i Włoch już zapowiedzieli cięcia.

Brytyjski minister obrony Liam Fox, który rozważa zredukowanie wydatków na obronę o 20 proc., ostrzegł producentów, że jeśli nie obniżą kosztów, dojdzie do cięć w programach obronnych. Włoski minister Ignazio La Russa zapowiedział natomiast zredukowanie zamówienia na samoloty Eurofighter o 25 maszyn, by zaoszczędzić 2 mld euro.

Stany Zjednoczone - z największym narodowym rynkiem obronnym świata - chcą w ciągu najbliższych pięciu lat zaoszczędzić około 200 mld dol.

Salon w Farnborough potrwa do poniedziałku.

Źródło: PAP