Świat

"Szczególną myśl kieruję w stronę dzieci wyczerpanych głodem i wojną"

Świat


Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego modlił się w intencji Bliskiego Wschodu i mieszkających tam chrześcijan, za ofiary wojny w Jemenie, konfliktu w Libii, a także za ofiary niedzielnej serii ataków na Sri Lance. Prosił też o "pocieszenie" dla mieszkańców wschodniej Ukrainy.

W niedziele tysiące wiernych przybyło na mszę na placu Świętego Piotra w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka. W południe papież wygłosił wielkanocne orędzie.

Podobnie jak w czasie wszystkich uroczystości świątecznych w Watykanie, obowiązują tam nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Wierni zostali poddani dokładnym kontrolom. W długich kolejkach do wejścia na plac, wierni stali od wczesnego ranka.

Papież Franciszek: niech Pan zachęca do inicjatyw humanitarnych

Franciszek w wielkanocnym wystąpieniu powiedział, że "Wielkanoc prowadzi nas do skierowania spojrzenia na Bliski Wschód, rozdarty nieustannymi podziałami i napięciami. Niech chrześcijanie w tym regionie nie przestają być z cierpliwą wytrwałością świadkami zmartwychwstałego Pana i zwycięstwa życia nad śmiercią".

- Szczególną myśl kieruję w stronę mieszkańców Jemenu, a zwłaszcza do dzieci, wyczerpanych głodem i wojną. Niech światło wielkanocne oświeci wszystkich rządzących oraz narody Bliskiego Wschodu, począwszy od Izraelczyków i Palestyńczyków, i pobudzi ich do ulżenia wielu cierpieniom oraz dążenia ku przyszłości pokoju i stabilności - dodał.

Papież mówił też o nasilającym się ponownie konflikcie w Libii. - Niech broń przestanie zraszać krwią Libię, gdzie w minionych tygodniach ponownie umierają bezbronne osoby, a wiele rodzin jest zmuszonych do opuszczenia swoich domów - podkreślił. Apelował do stron konfliktu, aby "wybrały dialog, a nie prześladowanie, unikając ponownego otwarcia ran dekady konfliktów i niestabilności politycznej".

Modlił się następnie o "pocieszenie" dla mieszkańców wschodnich regionów Ukrainy, którzy - jak zaznaczył - "nadal cierpią z powodu ciągle trwającego konfliktu".

- Niech Pan zachęca do inicjatyw humanitarnych i mających na celu osiągnięcie trwałego pokoju - dodał papież.

"Nadeszła chwila, by ponowić starania o rozwiązanie konfliktu"

Papież Franciszek zaapelował też o podjęcie starań na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii oraz kryzysu humanitarnego w regionie, gdzie przebywają uchodźcy z tego kraju. Przestrzegał przed rezygnacją i obojętnością.

- Chrystus żyje i trwa z nami. Ukazuje On światło swojego oblicza zmartwychwstałego i nie opuszcza tych, którzy przeżywają trudne doświadczenia, cierpienie i żałobę - mówił.

- Niech On, żyjący, będzie nadzieją dla umiłowanego narodu syryjskiego, ofiary przeciągającego się konfliktu, grożącego nam, że będziemy coraz bardziej zrezygnowani, a nawet obojętni - mówił Franciszek.

Papież dodał, że "nadeszła chwila, by ponowić starania o rozwiązanie polityczne, które odpowiadałoby słusznym dążeniom do wolności, pokoju i sprawiedliwości, które zmierzyłoby się z kryzysem humanitarnym i sprzyjało bezpiecznemu powrotowi osób wysiedlonych, a także tych, które schroniły się w krajach sąsiadujących, zwłaszcza w Libanie i w Jordanii".

Papież modlił się za ofiary ataków na Sri Lance

ATAKI NA SRI LANCE. CZYTAJ WIĘCEJ >

Franciszek modlił się również za ofiary niedzielnej serii ataków na Sri Lance. Ataki nazwał "okrutną przemocą". Zwracając się do wiernych, papież zapewnił o solidarności ze wspólnotą chrześcijańską w tym kraju.

- Przyjąłem ze smutkiem wiadomość o ciężkich zamachach, które właśnie dzisiaj, w dniu Wielkanocy, przyniosły żałobę i ból w niektórych kościołach i innych miejscach zgromadzeń na Sri Lance - mówił.

- Zawierzam Panu wszystkich, którzy tragicznie zginęli i modlę się za rannych i wszystkich tych, którzy cierpią z powodu tego dramatycznego wydarzenia - oświadczył Franciszek.

Ogród przed Bazyliką św. Piotra

Plac przed bazyliką watykańską został udekorowany 55 tysiącami kwiatów i roślin. W "ogrodzie", w jaki się zamienił, są tulipany w kilku kolorach, narcyzy, hiacynty i róże z Holandii. Ogrodnicy z tego kraju ozdobili plac już po raz 33.

Ołtarz udekorowano zaś 300 białymi japońskimi orchideami, przywiezionymi ze Słowenii.

Autor: ft/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: