TVN24 | Świat

Papież musiał przyspieszyć liturgię. Przez godzinę policyjną

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem w Watykanie papież Franciszek przewodził liturgii Wigilii Paschalnej. Nabożeństwo zostało przyśpieszone z powodu obowiązującej we Włoszech godziny policyjnej, a w Bazylice Świętego Piotra, z powodu ograniczeń epidemicznych, mogła przebywać ograniczona ilość osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24GO

W liturgii odprawionej w bazylice Świętego Piotra w reżimie sanitarnym uczestniczyło około 200 wiernych. Nabożeństwo przyspieszono z powodu godziny policyjnej, obowiązującej we Włoszech od godziny 22.

- Przyjmijmy i my zaproszenie Wielkanocy: idźmy do Galilei, gdzie zmartwychwstały Pan idzie przed nami - zachęcał papież w homilii.

"Istnieje nowe życie, które Bóg jest w stanie w nas odnowić"

Franciszek tłumaczył, że pójść do Galilei oznacza zacząć od nowa, "ponieważ istnieje nowe życie, które Bóg jest w stanie w nas odnowić niezależnie od wszystkich naszych niepowodzeń". Jak mówił, "także z ruin naszych serc, a każdy je zna, Bóg może zbudować dzieło sztuki, nawet ze zrujnowanych fragmentów naszego człowieczeństwa Bóg przygotowuje nową historię".

Papież podkreślił, że Bóg idzie przed ludźmi "w krzyżu cierpienia, spustoszenia i śmierci, ale także w chwale życia, które powstaje z martwych, historii, która się zmienia, nadziei, która się odradza". Franciszek położył nacisk na konieczność przemierzania nowych dróg przez wierzących, by - jak mówił - "poruszać się w kierunku przeciwnym niż grób".

Papież: Jezus nie jest postacią nieaktualną. On żyje, tu i teraz

Zdaniem Franciszka wielu chrześcijan żyje "wiarą wspomnień", tak jakby Jezus był postacią z czasów minionych, "przyjacielem z młodości, którego już dawno nie ma, wydarzeniem, które miało miejsce dawno temu, kiedy jako dziecko chodziło się na katechezę'. Papież wyraził przekonanie, że wiara musi być żywa, a Bóg nie może być umieszczony wśród wspomnień z dzieciństwa. - Jezus nie jest postacią nieaktualną. On żyje, tu i teraz. Idzie z tobą każdego dnia, w sytuacji, którą przeżywasz, w próbie, przez którą przechodzisz, w marzeniach, które nosisz w sobie - dodał.

"Jezus zaprasza do pokonywania barier"

Papież przypomniał, że Jezus kierował swoje nauczanie do tych, którzy z trudem wiodą codzienne życie, do wykluczonych, słabych, ubogich. W jego oczach - mówił - nikt nie jest ostatni i nikt nie jest wykluczony. Jezus - dodał Franciszek - "zaprasza do pokonywania barier, przezwyciężania uprzedzeń, zbliżania się każdego dnia do tych, którzy nas otaczają, do odkrywania na nowo łaski dnia powszedniego". - Bo poza wszelką klęską, złem i przemocą, poza wszelkim cierpieniem i śmiercią, Zmartwychwstały żyje i kieruje historią - wskazał.

Zmiany w przebiegu liturgii

W związku z kryzysem sanitarnym wprowadzone zostały zmiany w przebiegu liturgii, które zaleciła Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Zrezygnowano z obrzędu przygotowania paschału, czyli wielkiej świecy, będącej symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Nie odbył się tradycyjny chrzest.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: