Świat

Zwabił Polaków do Wielkiej Brytanii, zmusił do niewolniczej pracy. 26-latek skazany

Świat

Essex w Wielkiej Brytanii
Google EarthJonatan M. skazany

26-letni Jonatan M. został skazany przez londyński sąd na 18 miesięcy więzienia za sprowadzenie do Wielkiej Brytanii czworga Polaków i zmuszanie ich do niewolniczej pracy.

Mieszkaniec Londynu Jonatan M. w styczniu 2016 roku zwabił do Wielkiej Brytanii obietnicą dobrze płatnej pracy czworo około 20-letnich mieszkańców Poznania: trzech mężczyzn i kobietę.

Kiedy Polacy przyjechali do Wielkiej Brytanii, zakwaterował ich w jednym małym pokoju, w którym spali na podłodze. Wydzielał posiłki złożone z chleba i zupy i zmusił do ciężkiej pracy w pralni w Essex.

Polacy harowali po ponad 12 godzin na dobę, sześć dni w tygodniu.

Zmusił do pracy, odbierał wypłatę

Pod koniec każdego tygodnia M. wyłudzał od nich wypłaty, które - jak twierdzą - miały według jego tłumaczeń pokryć koszty podróży i zakwaterowania. Każdej ze swoich ofiar zostawiał wyłącznie drobne.

Po trzech tygodniach Polacy poprosili o pomoc kolegów z pracy, którzy zawiadomili policję.

- Jonatan M. cynicznie wykorzystał ofiary dla własnych korzyści. Uwiódł ich obietnicą lepszego życia, oferując pracę za stawkę, która była znacznie wyższa niż to, co mogli zarobić w Polsce - powiedział James Greenaway z londyńskiej policji.

Sąd uznał Jonatana M. winnego handlu ludźmi w celu wyzysku i skazał na 18 miesięcy więzienia. Za kratki powędruje też - jak piszą brytyjskie media - jego ojciec, Marek M., który usłyszał wyrok 12 miesięcy pozbawienia wolności. Mężczyznę uznano winnego oszustwa.

Współczesne niewolnictwo

W 2015 roku Wielka Brytania zaostrzyła przepisy dotyczące niewolniczej pracy, by lepiej chronić ofiary takich przestępstw. Brytyjskie władze w raporcie z sierpnia przyznały, że jest to w kraju znacznie większy problem, niż podejrzewano.

Jak mówią policyjne statystyki, co najmniej 13 tysięcy osób padło ofiarami współczesnego niewolnictwa na Wyspach, ale policja uważa, że zgłoszone przypadki to czubek góry lodowej.

Jonatan M. skazany | Met Police

Autor: pk//rzw / Źródło: Reuters, tvn24.pl, talkradio.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Met Police