Księżniczka Anna awansowała na generała. Urodziny obchodzi skromniej

TVN24 | Świat

Autor:
tas/ks
Źródło:
PAP, Reuters
Reuters Księżniczka Anna obchodzi 70. rocznicę urodzin

Przypadające w sobotę 70. urodziny księżniczki Anny, jedynej córki brytyjskiej królowej Elżbiety II i księcia Filipa, obchodzone są bardzo skromnie. Powodem jest pandemia COVID-19.  

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Z okazji urodzin zostały opublikowane trzy portrety księżniczki Anny, wykonane - jeszcze przed pandemią - przez brytyjskiego fotografa Johna Swannella, który od wielu lat fotografuje członków rodziny królewskiej. Dwa z nich ukazują księżniczkę Annę w formalnym stroju, trzeci został wykonany w terenie. Wszystkie zostały wystawione w jej wiejskiej rezydencji w Gatcombe Park w hrabstwie Gloucestershire w zachodniej Anglii - podała agencja Reutera.

Zgodnie z tradycją, która przewiduje, że wyżsi rangą członkowie rodziny królewskiej przy okazji okrągłych urodzin otrzymują honorowe promocje wojskowe, Anna została awansowana na stopień generała British Army oraz marszałka Royal Air Force (co również odpowiada stopniowi generała w siłach lądowych). Brytyjska stacja ITV wyemituje film dokumentalny, pokazujący ją w mniej oficjalnych sytuacjach.

Z powodu pandemii COVID-19 i wprowadzonych z tego powodu restrykcji, w tym roku skromniej były także obchodzone urodziny Elżbiety II (94 lata) i księcia Filipa (99 lat).

14. w kolejce do tronu

Księżniczka Anna urodziła się w 1950 roku, jako drugie dziecko i jedyna córka królowej i księcia Filipa. Jest obecnie 14. w kolejce do brytyjskiego tronu. Jest entuzjastką jazdy konnej, a w 1976 roku jako pierwszy członek brytyjskiej rodziny królewskiej startowała w igrzyskach olimpijskich.

W 1973 roku po raz pierwszy wyszła za mąż za kapitana Marka Phillipsa, z którym ma dwójkę dzieci, Petera i Zarę. W 1974 roku para przeżyła próbę porwania, gdy ich samochód został zatrzymany przez niedoszłego porywacza w drodze do Pałacu Buckingham.

Pierwsze małżeństwo księżniczki Anny skończyło się rozwodem po 19 latach, a w 1992 roku wyszła ona za mąż za wiceadmirała Tima Laurence'a. Jest znana z działalności charytatywnej, szczególnie na rzecz poprawy stanu zdrowia w krajach rozwijających się oraz edukacji dzieci.

Brytyjska rodzina królewskaPAP/Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk

Autor:tas/ks

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock