Trwa walka o schedę po Borisie Johnsonie. Rishi Sunak z największą ilością głosów w drugiej rundzie

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii trwa wyścig o partyjną schedę po Borisie Johnsonie, który ogłosił swoją rezygnację. W drugiej rundzie wyborów nowego lidera rządzącej Partii Konserwatywnej, który obejmie zarazem urząd premiera, najwięcej głosów zdobył były minister finansów Rishi Sunak. Z walki odpadła prokurator generalna Suella Braverman.

Rishi Sunak uzyskał 101 głosów, za nim uplasowali się: wiceminister handlu międzynarodowego Penny Mordaunt (83 głosy), minister spraw zagranicznych Liz Truss (64), wiceminister w resorcie ds. wyrównywania szans Kemi Badenoch (49), szef komisji spraw zagranicznych w Izbie Gmin Tom Tugendhat (32) i na ostatnim miejscu Suella Braverman (27).

W przeprowadzonym w czwartek drugim poselskim głosowaniu nie było - w odróżnieniu od pierwszej tury - określonego minimum poparcia, które kandydaci musieli uzyskać, by pozostać w grze, wobec tego z walki o przywództwo odpadła tylko ostatnia osoba. Pozostała piątka - o ile do tego czasu ktoś z nich nie zrezygnuje z dalszej walki - zmierzy się w poniedziałek w trzeciej rundzie.

Kolejne rundy wyboru nowego lidera

Głosować w niej będą ponownie członkowie klubu poselskiego Partii Konserwatywnej i znów odpadnie kandydat z najmniejszą liczbą głosów. Kolejne tury będą się odbywać do czasu wyłonienia finałowej dwójki, a spośród niej zwycięzcę nowego lidera wybiorą wszyscy członkowie partii. Zgodnie z planem głosowania w klubie poselskim mają się zakończyć do przyszłego czwartku, a nazwisko nowego lidera, który zastąpi Borisa Johnsona, zostanie ogłoszone 5 września.

Kto zastąpi Borisa Johnsona?

Kolejność w czwartkowym głosowaniu jest taka sama, jak w środowym, ale o ile Sunak, Mordaunt, Truss i Badenoch uzyskali dodatkowe głosy, to poparcie dla Tugendhata i Braverman spadło, mimo że do rozdziału były głosy oddane na kandydatów wyeliminowanych w pierwszej rundzie. Co istotne z punktu widzenia składu finałowej dwójki, utrzymała się różnica między Mordaunt a Truss, a to najprawdopodobniej jedna z nich zmierzy się w finale z Sunakiem.

Sunak uzyskał najwięcej głosów także w pierwszej turze i zapewne zwycięży we wszystkich kolejnych rundach w klubie parlamentarnym, ale to nie znaczy, że jest faworytem do wygrania całych wyborów. Jak pokazują sondaże, wśród szeregowych członków partii przegrywa on ze wszystkimi pozostałymi konkurentami, a Mordaunt ze wszystkimi wygrywa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości