TVN24 | Świat

MI6 szuka nowego Q. "Jeśli chcesz służyć swojemu krajowi..."

TVN24 | Świat

Autor:
js
Źródło:
PAP

Brytyjski wywiad Secret Intelligence Service, nazywany MI6, prowadzi rekrutację na stanowisko szefa technologii. "Szukamy nowego 'Q'" - napisał w czwartek na Twitterze szef służby Richard Moore, nawiązując do postaci z serii filmów o Jamesie Bondzie. Zgodnie z opisem stanowiska pracownik będzie odpowiadał za tworzenie i wdrażanie technologii "umożliwiających misję przeciwko najtrudniejszym przeciwnikom Wielkiej Brytanii".

"Jeśli chcesz służyć swojemu krajowi, pomagając MI6 w opracowywaniu technologii operacyjnej przyszłości, spójrz na to" - napisał szef MI6 Richard Moore, odsyłając do ogłoszenia.

Obowiązki szefa technologii

Fani serii o Jamesie Bondzie kojarzą Q z fikcyjną postacią technologicznego "cudotwórcy", wyposażającego agenta 007 w szereg gadżetów, od sportowego astona martina z wyrzutnią w fotelu pasażera po długopis, który zamienia się w granat.

W filmach o Bondzie w rolę Q wcielali się aktorzy mężczyźni, przede wszystkim Desmond Llewelyn (przez 36 lat) czy John Cleese, ale w 2017 roku były szef MI6 powiedział, że praca ta była w rzeczywistości wykonywana przez kobietę, której tożsamości nie ujawnił.

Obowiązki poszukiwanego przez brytyjski wywiad szefa technologii, zgodnie z opisem stanowiska, mają być jednak inne niż to pokazywano w filmie. Będzie on "odpowiedzialny za zespoły, które tworzą i wdrażają technologie umożliwiające naszą misję przeciwko najtrudniejszym przeciwnikom Wielkiej Brytanii".

Q jest kobietą
Q jest kobietą26.01 | Odpowiednik postaci Q z książek i filmów o Jamesie Bondzie w prawdziwym życiu jest kobietą - oświadczył szef brytyjskich służb specjalnych MI6. Sir Alex Younger chce w ten sposób zwerbować więcej kobiet do pracy w brytyjskim wywiadzie. Materiał programu "24 Godziny". TVN24 BiS

W ogłoszeniu poinformowano, że wywiad nie ogłosi publicznie wyników rekrutacji. "Zgodnie ze standardowymi praktykami bezpieczeństwa MI6 nie możesz omawiać swojego podania lub zamiaru jego złożenia z nikim poza partnerem lub bliskim członkiem rodziny" - dodano.

Siedziba MI6 w LondynieShutterstock

Autor:js

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock