"Wątpię, aby ktokolwiek otrzymał zastrzyk w otoczeniu, które jest piękniejsze niż to"

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Jesteśmy dumni, że możemy odegrać rolę w ratującym życie programie szczepień – powiedział dziekan katedry w Salisbury Nicholas Papadopulos. W weekend do szpitali, domów opieki, przychodni, aptek i obiektów sportowych, w których Brytyjczycy mogą otrzymać szczepienie przeciwko COVID-19, dołączyły dwie średniowieczne katedry. 

Ponieważ katedry w Lichfield w środkowej Anglii i w Salisbury w południowej w trakcie lockdownu pozostają zamknięte, ich dziekani zaoferowali tymczasowe przekształcenie świątyń w centra szczepień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"To prawdziwy promyk nadziei po bardzo mrocznym roku"

Już w piątek ruszyły szczepienia w Lichfield w hrabstwie Staffordshire. Wybudowana w latach 1195-1340 świątynia jest jedyną średniowieczną katedrą w Anglii z trzema iglicami.

- To prawdziwy promyk nadziei po bardzo mrocznym roku i cieszymy się, że możemy zaoferować to miejsce jako przyjemną, przestronną, pozwalającą na społeczny dystans przestrzeń, w której mogą się odbywać szczepienia. Mam nadzieję, że będzie to symbol tego, jak wszystkie społeczności mogą się zjednoczyć, aby ułatwić dystrybucję tej niesamowitej szczepionki - powiedział dziekan katedry w Lichfield, Adrian Dorber, a reprezentujący Lichfield w Izbie Gmin konserwatywny poseł Michael Fabricant napisał na Twitterze, że dziś, tak samo jak w średniowieczu, ludzie przychodzą do tej katedry po uzdrowienie.

Google Maps

"Wątpię, aby ktokolwiek otrzymał zastrzyk w otoczeniu, które jest piękniejsze niż to"

W sobotę szczepienia rozpoczęły się w katedrze w Salisbury, wybudowanej w latach 1220-1258 i uznawanej za jeden z najświetniejszych przykładów gotyku angielskiego.

- Jesteśmy dumni, że możemy odegrać rolę w ratującym życie programie szczepień, który daje prawdziwą nadzieję w tych trudnych czasach. Pracownicy naszej lokalnej ochrony zdrowia i ich pacjenci zostaną ciepło powitani w swojej katedrze, a my zapewniamy ich o naszej nieustającej modlitwie - powiedział dziekan katedry Nicholas Papadopulos.

- Wątpię, aby ktokolwiek otrzymał zastrzyk w otoczeniu, które jest piękniejsze niż to, więc mam nadzieję, że to uspokoi ludzi, gdy będą wchodzić do budynku – dodał.

Google Maps

W Salisbury dodatkową zachętą była grana w trakcie szczepień muzyka organowa. Wyjątkowe otoczenie okazało się pomocne, bo i w Salisbury, i w Lichfield przed katedrami stały długie kolejki.

Wielka Brytania się szczepi

Celem brytyjskiego rządu jest zaszczepienie do połowy lutego pierwszą dawką czterech grup priorytetowych, czyli wszystkich mieszkańców i pracowników domów opieki, wszystkich osób powyżej 70. roku życia, wszystkich frontowych pracowników ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz wszystkich osób, które z powodu innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie na COVID-19. Łączną liczbę tych osób szacuje się na 14 milionów.

Do piątku pierwszą dawkę szczepionki otrzymało ponad 3,5 miliona osób, a drugą - prawie 450 tysięcy.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: