Przed uczelnią stanął pomnik Grety Thunberg. Studenci wzywają do zwrotu pieniędzy

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Odsłonięty we wtorek na Uniwersytecie w Winchester w południowej Anglii pomnik szwedzkiej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg wywołał kontrowersje. Studenci uważają, że w czasach oszczędności spowodowanych pandemią COVID-19 można było w lepszy sposób spożytkować wydane na to 24 tysiące funtów.

Według brytyjskiego Uniwersytetu w Winchester to prawdopodobnie pierwsza na świecie rzeźba Grety Thunberg - szwedzkiej aktywistki, inicjatorki szkolnych strajków klimatycznych, która na początku tego roku skończyła 18 lat. Wykonanie pomnika zlecono już w dwa lata temu i zostało sfinansowane z pieniędzy na budowę nowego, już otwartego budynku uniwersyteckiego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Ale związek studentów uniwersytetu uważa, że w czasach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa te pieniądze mogły być lepiej wydane. Jego przewodnicząca Megan Ball opisała Thunberg jako "fantastyczny wzór do naśladowania dla wszystkich, kogoś, kto mówi głośno i dumnie o ważnych globalnych sprawach", ale wyjaśniła, że związek nie może poprzeć postawienia pomnika.

"Jesteśmy w roku COVID-19, wielu studentów nie miało naprawdę dostępu do kampusu, wielu z nich próbuje studiować online i pilnie potrzebuje wsparcia. Wzywamy uniwersytet, aby zrekompensował koszt pomnika zobowiązując się do przeznaczenia dodatkowych 23 760 funtów na wsparcie dla studentów w całym kampusie" – oświadczył związek studentów.

"Jesteśmy dumni, że możemy uhonorować tę inspirującą kobietę"

Uniwersytet zapewnia, że na realizację projektu nie przekierowano żadnych pieniędzy z funduszu pomocy dla studentów ani personelu, a na wsparcie studentów wydano w tym roku 5,2 mln funtów.

W e-mailu do studentów na temat pomnika, władze uniwersytetu napisały, że mają nadzieję, iż pomnik stanie się symbolem "zaangażowania uczelni w walkę z kryzysem klimatycznym i ekologicznym". "Greta jest młodą kobietą, która pomimo trudności w swoim życiu, stała się wiodącą na świecie aktywistką ekologiczną. Jako uniwersytet opowiadający się za zrównoważonym rozwojem i sprawiedliwością społeczną jesteśmy dumni, że możemy w ten sposób uhonorować tę inspirującą kobietę" – oświadczyła wicerektor Uniwersytetu w Winchester Joy Carter.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/UoWNews

Pozostałe wiadomości