Antyszczepionkowcy próbowali wedrzeć się do siedziby brytyjskiego regulatora leków

Źródło:
PAP, Reuters

Protest antyszczepionkowców odbył się w piątek w Londynie. Demonstranci próbowali wedrzeć się do siedziby brytyjskiej Agencji do spraw Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA). Doszło do starć z policją - donosi agencja Reutera.

Jak wynika z relacji mediów oraz z zamieszczonych przez nie nagrań wideo, dostać się do siedziby Agencji do spraw Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych, w budynku w dzielnicy Canary Wharf we wschodnim Londynie próbowała grupa licząca nie więcej niż kilkadziesiąt osób. Na filmikach widać kordon policji broniący dostępu do drzwi oraz przepychanki między antyszczepionkowcami a funkcjonariuszami. Radio LBC podaje, iż z nagrań w mediach społecznościowych wynika, że kilku osobom udało się wedrzeć do biurowca.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Londyńska policja metropolitalna potwierdziła, że przed biurowcem doszło do demonstracji oraz że funkcjonariusze byli zmuszeni pilnować wejścia do budynku.

Rolą MHRA jest dopuszczanie do obrotu w Wielkiej Brytanii leków oraz produktów ochrony zdrowia i to ta instytucja zdecydowała o tym, że cztery szczepionki przeciw COVID-19 mogą być używane w tym kraju.

To trzeci tego typu incydent w ciągu niespełna miesiąca. Na początku sierpnia grupa antyszczepionkowców próbowała wedrzeć się do dawnej siedziby publicznej stacji BBC w zachodnim Londynie, a półtora tygodnia temu - do siedziby telewizyjnej firmy produkcyjnej ITN, która produkuje między innymi wiadomości dla stacji ITV, Channel 4 i Channel 5.

Szczepienia w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii szczepionki przeciw COVID-19 podawane są tylko dorosłym oraz od niedawna młodzieży w wieku 16-17 lat, przy czym w ich przypadku na razie tylko jedną dawkę. Dzieci w wieku 12-15 lat otrzymują szczepionki tylko wtedy, jeśli albo same mają schorzenia zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19, albo mieszkają z takimi osobami.

Brytyjska Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI) jednak znacząco rozszerzyła listę schorzeń, w przypadku których rekomendowane jest podawanie szczepionek dzieciom w wieku 12-15 lat. Do tej pory uprawnionych do szczepień było ok. 150 tys. dzieci, które mają ciężkie dysfunkcje neurologiczne, zespół Downa, poważnie osłabiony układ odpornościowy, są chore na raka, oraz które mają głębokie i wielorakie trudności w uczeniu się. Teraz dodano do tej listy dzieci z przewlekłymi chorobami serca, płuc i wątroby. W ten sposób objętych szczepieniami będzie łącznie ok. 350 tys. dzieci spośród ok. 3 mln w tej grupie wiekowej.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP, Reuters