TVN24 | Świat

Tankowiec w niebezpieczeństwie. Żołnierze sił specjalnych zakończyli kryzys w dziewięć minut

TVN24 | Świat

Autor:
momo,
mart\mtom
Źródło:
Reuters, BBC, Guardian

Brytyjskie siły specjalne weszły na liberyjski tankowiec na kanale La Manche, aby przejąć kontrolę nad statkiem od siedmiu pasażerów na gapę. Grozili oni załodze i prawdopodobnie chcieli porwać jednostkę.

Pływający pod liberyjską banderą tankowiec Nave Andromed płynął z Lagos w Nigerii do Southampton, położonego na południu Anglii w hrabstwie Hampshire, gdy w niedzielę zaczął gwałtownie zmieniać kurs.

Pierwsze informacje podawane przez miejscowe władze i służby były bardzo lakoniczne. "Wiemy o incydencie, który ma miejsce na pokładzie statku, znajdującego się na południe od wyspy Wight" - poinformował rzecznik lokalnej policji. Nie podał jednak więcej szczegółów. "Wiemy o incydencie na pokładzie Nave Andromeda u wybrzeży wyspy Wight i jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi władzami. Uważamy, że prawdopodobnie ma to związek z pasażerami na gapę na pokładzie, ale oczekujemy więcej informacji" - przekazał w niedzielę rzecznik brytyjskiej Izby Żeglugi, cytowany przez agencję Reutera.

"Siły zbrojne przejęły kontrolę nad statkiem, a siedem osób zostało zatrzymanych"

Wieczorem sekretarz obrony Ben Wallace i minister spraw wewnętrznych Priti Patel upoważnili siły zbrojne do wejścia na pokład statku "w celu ochrony życia i zabezpieczenia statku, który był przedmiotem podejrzenia porwania" - podało ministerstwo obrony.

Żołnierze Special Boat Service, jednostki sił specjalnych marynarki wojennej, której kwatera główna znajduje się zaledwie kilka mil od miejsca, w którym statek zaczął wykazywać oznaki niebezpieczeństwa, weszli na pokład Nave Andromeda w pobliżu wyspy Wight u wybrzeża południowej Anglii.

"Siły zbrojne przejęły kontrolę nad statkiem, a siedem osób zostało zatrzymanych" - podało ministerstwo. "Wstępne raporty potwierdzają, że załoga jest bezpieczna i zdrowa" - dodano.

Jak podaje BBC, dziesięciogodzinny kryzys żołnierze sił specjalnych zakończyli w dziewięć minut.

Special Boat Service marynarki wojennej, uważana za siostrzaną jednostkę Special Air Service Regiment (SAS), jest jedną z najbardziej tajnych jednostek sił specjalnych Wielkiej Brytanii. Elitarna morska jednostka antyterrorystyczna wywodzi swoją historię z czasów drugiej wojny światowej i była zaangażowana w wiele konfliktów ostatnich 70 lat, w tym w Afganistanie i Iraku.

Najbliższym odpowiednikiem SBS w Stanach Zjednoczonych jest SEAL Team Six lub Task Force Blue.

Pasażerowie na gapę grozili załodze

Nie było od razu jasne, skąd pochodzą pasażerowie na gapę, ani jakie mają zamiary. Jak podaje BBC, to najprawdopodobniej Nigeryjczycy, którzy chcieli uzyskać azyl w Wielkiej Brytanii.

Tysiące nielegalnych imigrantów ekonomicznych i osób ubiegających się o azyl próbowało w tym roku przekroczyć kanał La Manche z Francji, aby dotrzeć do brytyjskich wybrzeży, często płacąc handlarzom ludźmi za pomoc w pokonaniu jednego z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie w przeładowanych gumowych pontonach.

Jak podaje Reuters, zarejestrowanym właścicielem tankowca Nave Andromeda jest firma Folegandros Shipping Corp, ale statek jest zarządzany przez grecką firmę żeglugową Navios Tankers Management Inc.

Autor:momo, mart\mtom

Źródło: Reuters, BBC, Guardian