Świat

"Współczesne niewolnictwo" w Wielkiej Brytanii. Skazano braci z Polski

Świat

"Współczesne niewolnictwo". Skazano braci z Polski
Google EarthDwaj bracia wykorzystywali pracę Polaków na Wyspach

Dwóch Polaków zostało skazanych w Wielkiej Brytanii na podstawie Ustawy o Współczesnym Niewolnictwie - poinformowała lokalna policja i media. Bracia Erwin i Krystian M. zostali skazani na sześć lat pozbawienia wolności za wykorzystywanie kilkunastu innych Polaków, których sprowadzili do pracy na Wyspach.

38-letni Erwin i 35-letni Krystian M. zostali uznani za winnych sprowadzenia ludzi do Wielkiej Brytanii w celu wykorzystywania ich oraz popełnienia oszustwa polegającego na podawaniu się za kogoś innego w latach 2015-2016. Mężczyźni przyznali się do winy.

Groźby, bicie i konfiskaty

Proceder wyszedł na jaw, gdy 31 stycznia 2016 roku na komisariat w Radford Road zgłosiła się jedna z ofiar braci. Poinformowała ona, że mieszka w jednym domu wraz z 10 innymi osobami. Opisała swoją izolację oraz fatalne warunki, w jakich żyją.

Jak ustalono, ofiarami braci stawali się inni Polacy, najczęściej bezrobotni i potrzebujący pieniędzy, którym oferowali oni przejazd, atrakcyjną pracę i mieszkanie w Wielkiej Brytanii. Krótko po przyjeździe kwaterowali ich jednak w bardzo złych warunkach oraz zabierali im dokumenty i karty płatnicze.

Bracia zapewniali sprowadzonym rodakom pracę w jednym z magazynów w Shirebrook w pobliżu Derbyshire, jednak zabierali im większość przysługującego wynagrodzenia. Jak stwierdzili śledczy, bracia zapewniali sobie, czasami również groźbami i przemocą, "niemal pełną kontrolę" nad sprowadzanymi ludźmi.

- Współczesne niewolnictwo jest problemem globalnym, który często pozostaje niezauważony. Lecz śledczy i policja są zdeterminowani do podejmowania wszelkich działań mających na celu zatrzymanie odpowiedzialnych za nie - zapewniła Janine Smith, śledcza z prokuratury w East Midlands.

13 tys. współczesnych niewolników

We wrześniu brytyjska premier Theresa May zadeklarowała przeznaczenie 33,5 mln funtów na walkę z niewolnictwem w państwach leżących na rozpoznanych szlakach przemytu ludzi na Wyspy Brytyjskie.

W samej Wielkiej Brytanii szacuje się, że żyje tam 13 tys. ofiar pracy przymusowej, w tym m.in. w seksbiznesie. W związku ze skalą problemu w 2015 roku państwo to przyjęło nową Ustawę o Współczesnym Niewolnictwie (ang. Modern Slavery Act), dopuszczającą nawet karę dożywocia dla przemytników oraz zmuszającą przedsiębiorstwa do ujawniania danych niezbędnych do wykluczenia, że wykorzystują one z pracę niewolniczą.

Bracia zapewniali sprowadzonym rodakom pracę w jednym z magazynów w Shirebrook w pobliżu Derbyshire | Google Maps

Autor: mm\mtom / Źródło: Nottinghamshire Police, Guardian, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Nottinghamshire Police