Prezydent RPA będzie pierwszym zagranicznym przywódcą przyjętym przez Karola III

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, przyjętym przez nowego króla Wielkiej Brytanii Karola III - poinformował Pałac Buckingham. Jego wizyta na Wyspach odbędzie się w dniach 22-24 listopada.

W komunikacie w nocy z niedzieli na poniedziałek Pałac Buckingham podał, że "prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa oraz jego żona doktor Tshepo Motsepe, przyjęli zaproszenie Jego Królewskiej Mości do złożenia oficjalnej wizyty w Wielkiej Brytanii od wtorku 22 listopada do czwartku 24 listopada 2022 roku".

Na pierwszą podróż zagraniczną Karol III musi poczekać

Jak podkreśliła agencja AFP, ogłoszenie wizyty prezydenta RPA w Wielkiej Brytanii zbiega się w czasie z pytaniami o pierwszą oficjalną podróż nowego króla za granicę.

Karol III miał jechać na ONZ-owski szczyt klimatyczny COP27, który odbędzie się w listopadzie w Egipcie. Król nie pojedzie tam jednak, a jak zapewniły Pałac Buckingham i Downing Street, była to wspólna decyzja monarchy i premier Liz Truss, choć "Sunday Times" zasugerował, iż to raczej szefowa rządu zaleciła królowi, by nie leciał do Egiptu.

Pierwsze zdjęcie Karola III w pracytwitter.com/RoyalFamily

Poprzednia wizyta 12 lat wcześniej

Ostatnia wizyta państwowa południowoafrykańskiego przywódcy w Wielkiej Brytanii miała miejsce w 2010 roku, kiedy ówczesny prezydent RPA Jacob Zuma odbył trzydniową podróż do Londynu. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości