TVN24 | Świat

Raport: "poważne błędy" Londynu w Afganistanie. "Pozwoliły Putinowi uwierzyć, że może zaatakować Ukrainę"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/dap
Źródło:
PAP
Ewakuacja z Afganistanu i zapewnienia talibów
Ewakuacja z Afganistanu i zapewnienia talibówTVN24
wideo 2/13
TVN24Ewakuacja z Afganistanu i zapewnienia talibów

Brytyjscy posłowie z parlamentarnej komisji spraw zagranicznych w opublikowanym we wtorek raporcie wskazali na "poważne systemowe błędy" popełnione przez brytyjskie władze podczas zeszłorocznej ewakuacji cywilów z Afganistanu. Według nich obniżyły one pozycję Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej i rozzuchwaliły Władimira Putina.

Według członków komisji spraw zagranicznych brytyjskiego parlamentu podczas prowadzonej przez siły zbrojne ewakuacji z Afganistanu tłumaczy i innych współpracowników brytyjskich wojsk w tym kraju rząd, a zwłaszcza resort dyplomacji, nie stanęły na wysokości zadania. Ocenili, że niewłaściwe zarządzanie ewakuacją w kluczowym okresie "prawdopodobnie spowodowało, że setki ludzi straciły szanse na opuszczenie kraju, a w rezultacie prawdopodobnie kosztowało ich to życie".

Brytyjscy żołnierze wysłani do Kabulu, by pomóc w ewakuacji dyplomatówMOD/CROWN

Błędy, które pozwoliły Putinowi "uwierzyć, że może zaatakować Ukrainę"

Tom Tugendhat, wywodzący się z rządzącej Partii Konserwatywnej przewodniczący komisji, powiedział, że te błędy miały "ogromne konsekwencje" dla Wielkiej Brytanii, ponieważ skłoniły rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i innych "do myślenia, że nie jesteśmy poważni" - co "pozwoliło mu uwierzyć, że może zaatakować Ukrainę bez naszej reakcji".

W raporcie wskazano, że w sierpniu zeszłego roku, gdy talibowie zajmowali stolicę Afganistanu, premier Boris Johnson, ówczesny minister spraw zagranicznych Dominic Raab oraz najwyższy urzędnik służby cywilnej w MSZ Philip Barton przebywali jednocześnie na urlopie. Zwrócono uwagę, że w ministerstwie nie poczyniono niezbędnych planów ewakuacji, choć decyzja USA o wycofaniu się z Afganistanu, która uruchomiła dalsze zdarzenia, była znana od lutego 2020 roku.

Posłowie z komisji napisali też, że fakt, iż najwyższy urzędnik w ministerstwie nie wrócił z urlopu do czasu zakończenia ewakuacji ludności cywilnej "jest trudny do zrozumienia i niemożliwy do usprawiedliwienia", w związku z tym stracili zaufanie do Bartona i wezwali go do rozważenia ustąpienia ze stanowiska.

W czasie trwającej dwa tygodnie operacji wojskowej brytyjskie siły zbrojne ewakuowały drogą lotniczą z Kabulu ponad 15 tys. osób, w tym ponad 8 tysięcy Afgańczyków. Jednak pewnej liczby uprawnionych do ewakuacji obywateli Afganistanu nie zdołano wywieźć z tego kraju.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MOD/CROWN

Pozostałe wiadomości