Londyn oskarża Rosjan o cyberataki na całym świecie

Świat


Ryzykowne i bezprawne cyberataki rosyjskiego wywiadu dotknęły obywateli w wielu krajach, w tym w Rosji, i kosztowały gospodarki krajowe miliony. Odpowiemy na to - oznajmił we wtorek Jeremy Hunt. Brytyjski minister spraw zagranicznych oskarżył rosyjski Główny Zarząd Wywiadowczy (GRU) o przeprowadzanie od wielu lat cyberataków na instytucje na całym świecie. Według rosyjskiego MSZ, oskarżenia te są niewiarygodne i jest to element kampanii mającej zaszkodzić rosyjskim interesom.

"Tego typu zachowania świadczą o działaniu bez względu na międzynarodowe prawo lub ustanowione normy, a także działaniu z poczuciem bezkarności i bez uwzględnienia konsekwencji - oświadczył szef brytyjskiego MSZ w komunikacie. Jego zdaniem cyberataki były przeprowadzane na instytucje polityczne, sportowe, na przedsiębiorstwa i środki masowego przekazu.

"Nasze przesłanie jest jasne. Wraz z naszymi sojusznikami ujawnimy i odpowiemy na próby GRU podważenia międzynarodowej stabilności" - dodał minister. Według Hunta Brytyjskie Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) było w stanie ustalić, że GRU stoi za co najmniej kilkoma atakami dokonanymi na całym świecie.

Ataki na całym świecie

Jak stwierdził Hunt, te "ryzykowne i bezprawne" cyberataki "dotknęły obywateli w wielu krajach, w tym w Rosji, i kosztowały gospodarki krajowe miliony". Wyjaśnił, że wśród akcji zidentyfikowanych przez NCSC są między innymi ataki na amerykańską Partię Demokratyczną, będące elementem rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku.

Według brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Rosja włamała się między innymi do bazy danych Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), przez co doszło do wycieku wielu poufnych informacji. GRU przeprowadziło także, jak stwierdzono w komunikacie, atak komputerowy na ukraińskie lotnisko w Odessie.

Jeremy Hunt wyjaśnił, że GRU jest powiązany ze znanymi grupami hakerskimi, takimi jak APT 28, Fancy Bear, Sofacy, Pawnstorm, Sednit, CyberCalifate, Cyber Berkut, Voodoo Bear i BlackEnergy Actors. - Uważamy, że rosyjski rząd jest odpowiedzialny za ten proceder - stwerdził Hunt.

Moskwa: produkt kogoś z bogatą wyobraźnią

Rosja odrzuciła te zarzuty. Według rosyjskiego MSZ, oskarżenia są niewiarygodne i jest to element kampanii mającej zaszkodzić rosyjskim interesom.

Rzeczniczka rosyjskiego resortu Maria Zacharowa oświadczyła podczas konferencji prasowej, że te zarzuty są "produktem kogoś z bogatą wyobraźnią".

Autor: mm//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0 | Гагыдза