TVN24 | Świat

Zahawi nowym ministrem finansów, Barclay minister zdrowia. Zmiany po skandalu obyczajowym

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Nadhim Zahawi został ministrem finansów, a Steve Barclay będzie nowym ministrem zdrowia - poinformowało we wtorek biuro brytyjskiego premiera. Przebudowa rządu Borisa Johnsona związana jest ze sprawą skandalu wokół Chrisa Pinchera.

Dotychczasowy minister edukacji Nadhim Zahawi został ministrem finansów, a pełniący tytularną funkcję kanclerza księstwa Lancaster Steve Barclay będzie nowym ministrem zdrowia - ogłosiło we wtorek wieczorem biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

Zahawi, który jest irackim Kurdem z pochodzenia i urodził się w Bagdadzie, ministrem edukacji był od września zeszłego roku, a wcześniej zyskał uznanie, pełniąc stanowisko wiceministra zdrowia odpowiedzialnego za szczepienia przeciw COVID-19. Z kolei Barclay od lutego łączył funkcję kanclerza księstwa Lancaster ze stanowiskiem szefa personelu na Downing Street, a w latach 2018-2020 był ministrem do spraw brexitu.

Ministrowie odchodzą po skandalu obyczajowym

Zahawi i Barclay zastąpili odpowiednio Rishiego Sunaka i Sajida Javida, którzy we wtorek po południu w odstępie kilku minut złożyli rezygnacje, motywując je utratą zaufania do szefa rządu.

Stało się to kilka minut po tym, jak Johnson udzielił wywiadu, w którym przyznał, że nie powinien był w lutym mianować posła Chrisa Pinchera na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby dbającej o dyscyplinę w klubie parlamentarnym, w związku z doniesieniami o tym, że ten od dawna dopuszczał się molestowania seksualnego mężczyzn.

Sprawa Pinchera wyszła na jaw w czwartek i od tego czasu stawała się coraz większym obciążeniem dla Johnsona, szczególnie w kontekście mało wiarygodnych, i jak wszystko wskazuje, nieprawdziwych tłumaczeń, które przez kolejne dni przedstawiał rzecznik premiera.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości