TVN24 | Świat

Jej zmagania z rakiem poruszyły miliony. Hołd zmarłej Deborah James złożyli książę William i księżna Kate

TVN24 | Świat

Autor:
kgo//am
Źródło:
BBC, 'Daily Mail"
Onkolog o profilaktyce nowotworów
Onkolog o profilaktyce nowotworówtvn24
wideo 2/4
tvn24Onkolog o profilaktyce nowotworów

W wieku 40 lat zmarła Deborah James, blogerka i autorka podcastu nadawanego przez BBC. Brytyjka od kilku lat zmagała się z rakiem jelita grubego. Mimo ciężkiej choroby zorganizowała zbiórkę, w ramach której zebrano prawie siedem milionów funtów na badania nad nowotworami. W mediach społecznościowych pożegnali ją książę William i księżna Kate.

W 2016 roku u Deborah James zdiagnozowano raka jelita grubego. Dwa lata później kobieta usłyszała od lekarzy, że terapia przyniosła skutek i nowotwór zniknął. Kilka miesięcy później nastąpił jednak nawrót choroby. Na początku maja 40-latka przekazała na Instagramie, że weszła ona w czwarte stadium, a jej organizm nie jest już w stanie funkcjonować. Dodała, iż aktywne leczenie zostało wstrzymane.

W poniedziałek 28 czerwca, również za pośrednictwem Instagrama, bliscy James poinformowali o jej śmierci. "Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o odejściu Dame Deborah James, najwspanialszej żony, córki, siostry, mamy. Deborah odeszła dziś w spokoju, otoczona rodziną" – czytamy we wpisie opublikowanym na obserwowanym przez ponad milion użytkowników koncie zmarłej.

James zyskała duży rozgłos dzięki bezpośredniości i swobodzie, z jakimi wypowiadała się na temat nowotworu. Brytyjka, która wcześniej pracowała jako nauczycielka, wykorzystała swoją popularność do szerzenia wiedzy o raku i jego profilaktyce. Pisała na ten temat dla tabloidu "The Sun", a także na swoim blogu oraz profilu na Instagramie. Prowadziła też emitowany w BBC podcast "Me and the Big C", w którym opowiadała o swoich zmaganiach z chorobą.

W maju, gdy rak był już w zaawansowanej fazie, James zorganizowała zbiórkę pieniędzy firmowanej swoim pseudonimem Bowelbabe (z ang. bowel cancer - rak jelita). Środki zdobyte w ramach zbiórki miały zostać przeznaczone na badania nad nowotworami oraz leczeniem zmagających się z nimi pacjentów. Celem było zebranie 250 tysięcy funtów, tymczasem w ciągu zaledwie 24 godzin darczyńcy wpłacili ponad milion. Do tej pory na konto zbiórki przelano prawie siedem milionów funtów (niemal 38 mln zł).

Blogerka zostawiła męża Sebastiena oraz dwójkę dzieci - 12-letnią córkę Eloise oraz 14-letniego syna Hugo.

Hołd od księcia Williama i księżnej Kate

Hołd zmarłej blogerce złożyli książę William oraz księżna Kate. We wpisie w swoich mediach społecznościowych należąca do brytyjskiej rodziny królewskiej para podkreśliła, że James była "inspirującą i niezłomnie odważną kobietą, której dziedzictwo wciąż będzie żywe". W maju książę William spotkał się z chorującą na raka 40-latką w jej rodzinnym domu w miejscowości Woking w hrabstwie Surrey. Pojechał też do londyńskiego szpitala, by porozmawiać z medykami, którzy się nią opiekowali.

ZOBACZ TEŻ: Sztuczna inteligencja może pomóc wcześniej wykryć nowotwór jelita grubego

Autor:kgo//am

Źródło: BBC, 'Daily Mail"

Źródło zdjęcia głównego: Instagram/bowelbabe

Pozostałe wiadomości