TVN24 | Świat

Najwięcej zgonów z powodu COVID-19 od marca na Wyspach

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Brytyjski rząd poinformował we wtorek, że w kraju zarejestrowano blisko 100 zgonów z powodu COVID-19. Bieżący bilans jest prawie dwukrotnie wyższy od tego sprzed tygodnia - to wyraźnie dowodzi, że rosnąca liczba zakażeń jednak się przekłada na więcej zgonów.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 96 zgonów z powodu COVID-19, co jest najwyższą liczbą od 24 marca - poinformował we wtorek rząd tego kraju. Tydzień temu informowano o 50 zmarłych. Poprzedniej doby wykryto także 46 558 kolejnych zakażeń koronawirusem.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W ciągu minionych siedmiu dni zarejestrowano 342 zgony z powodu COVID-19, czyli o ponad 60 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu. W sumie w okresie pandemii w Wielkiej Brytanii zmarły 128 823 osoby zakażone SARS-CoV-2.

Ponad 46,5 tys. zakażeń z ostatniej doby to o kilka tysięcy mniej niż pobite pod koniec zeszłego tygodnia rekordy kolejnej fali pandemii, ale nie należy wyciągać z tego zbyt daleko idących wniosków. Zwłaszcza że w poniedziałek w Anglii zniesione zostały niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje covidowe, czego nieuchronną konsekwencją będzie wzrost liczby zakażeń - twierdzą eksperci.

Szczyt zakażeń dopiero nastąpi

Minister zdrowia Sajid Javid przed dwoma tygodniami mówił, że pod koniec lata bilanse zakażeń mogą dojść do 100 tys. dziennie, a według SAGE, naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych, w szczycie fali liczba zgonów może sięgać 100-200 dziennie.

Jednak naukowcy przewidują, że szczyt kolejnej fali w Wielkiej Brytanii nastąpi dopiero między końcem sierpnia a połową września. Te najwyższe prognozy zgonów nadal są wyraźnie niższe od bilansów z zimowej fali, gdy w styczniu niemal codziennie umierało ponad 1000 osób, a w najgorszym dniu zarejestrowano nawet ponad 1800 zgonów.

Mniejsza liczba obecnych i przewidywanych zgonów w odniesieniu do liczby wykrywanych zakażeń wiąże się z przyjęciem szczepionek przez zdecydowaną większość dorosłych na Wyspach.

Do poniedziałku włącznie pierwszą dawkę szczepionki dostało w Wielkiej Brytanii już 46,35 mln osób, a obie - 36,24 mln. Stanowi to odpowiednio 88 proc. oraz 68,8 proc. dorosłych mieszkańców kraju.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: