Media: Brytyjczycy oskarżeni przez separatystów to wolontariusz i ochotnik wojskowy

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Brytyjskie media zwracają uwagę, że tylko jeden z dwóch kolejnych Brytyjczyków oskarżonych o działalność najemniczą przez prorosyjskich separatystów z Donbasu jest ochotnikiem, który faktycznie zaciągnął się do wojska, by walczyć po stronie ukraińskiej przeciwko Rosji. Drugi to wolontariusz organizacji charytatywnej.

W piątek rosyjskie media podały, że władze tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej oskarżyły 22-letniego Dylana Healy'ego i 35-letniego Andrew Hilla o działalność najemniczą. Postawiły im taki sam zarzut, za jaki w czerwcu skazały na karę śmierci 28-letniego Aidena Aslina i 48-letniego Shauna Pinnera.

Dylan Heal może zostać skazany na karę śmierci

Podobnie jak w przypadku Aslina i Pinnera, którzy nie byli najemnikami, tylko z racji związania swojego życia z Ukrainą walczyli w jej regularnych siłach zbrojnych, także zarzut wobec Healy'ego ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Pochodzący z miejscowości Hundingdon w hrabstwie Cambridgeshire Healy, będący z zawodu kucharzem, przebywał w Ukrainie jako wolontariusz pracujący dla brytyjskiej organizacji charytatywnej Presidium Network.

Żołnierze prorosyjskich republik w Doniecku (Switłodarśk)Alexander Reka / TASS / Forum

W kwietniu został on schwytany wraz z innym Brytyjczykiem z tej samej organizacji Paulem Ureyem. Jak informowała wówczas organizacja, obaj zostali pojmani na punkcie kontrolnym na południe od miasta Zaporoże, gdy jechali samochodem, aby pomóc kobiecie i dwójce dzieci w ewakuacji. Na początku maja w rosyjskiej telewizji pokazano Ureya, ale teraz nie postawiono mu zarzutów i nie wiadomo, co się z nim dzieje.

Trudna sytuacja Andrew Hilla

Hill, który został schwytany w kwietniu koło Mikołajowa, najprawdopodobniej walczył w szeregach ukraińskiego Legionu Międzynarodowego. Na wyemitowanym pod koniec kwietnia w rosyjskiej telewizji państwowej nagraniu wideo mówił, że pochodzi z Plymouth w południowo-zachodniej Anglii, ma wraz ze swoją partnerką czwórkę dzieci oraz że przyjechał na Ukrainę z własnej woli, aby pomóc jej walczyć. Zasugerował wówczas też, że jednostką, w której walczy jest Legion Międzynarodowy.

Z powodu tego, że Hill przyjechał na Ukrainę, aby walczyć, jego sytuacja może być najtrudniejsza. Wprawdzie Aslin i Pinner już zostali skazani na karę śmierci, ale nie wiadomo, czy władze DRL posuną się to tego, by ją wykonać, skoro zarzuty są ewidentnie nieprawdziwe.

Prorosyjscy separatyści zasugerowali, że na razie tego nie zrobią, mówiąc, iż kara śmierci będzie wykonywana dopiero od 2025 roku. Jak wskazują brytyjskie media, ich skazanie może być próbą wymuszenia na Wielkiej Brytanii uznania - formalnego lub przynajmniej faktycznego - niepodległości obu quasipaństw w Donbasie, czyli Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Reka / TASS / Forum

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości