TVN24 | Świat

Ministerstwo wydało NOTAM, zablokowało start odrzutowca. Może należeć do rosyjskiego oligarchy

TVN24 | Świat

Autor:
akw/
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Lotnisko Luton na nagraniach archiwalnych
Lotnisko Luton na nagraniach archiwalnychArchiwum Reuters
wideo 2/3
Archiwum ReutersLotnisko Luton na nagraniach archiwalnych

"Nie będziemy stać z boku i patrzeć, jak ci, którzy zarobili miliony dzięki protekcji Putina, żyją spokojnie" - napisał brytyjski minister transportu, który poinformował o zablokowaniu startu prywatnego odrzutowca z londyńskiego lotniska Luton. Jak podał, maszyna może należeć do jednego z rosyjskich oligarchów.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował w sobotę, że uniemożliwił korzystanie z kolejnego prywatnego odrzutowca, który może należeć do któregoś z rosyjskich oligarchów.

"Nie będziemy stać z boku i patrzeć, jak ci, którzy zarobili miliony dzięki protekcji Putina, żyją spokojnie, podczas gdy przelewana jest niewinna krew" - napisał Shapps na Twitterze.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 38. doba inwazji

Maszyna zostanie na lotnisku, urzędnicy sprawdzą, czy podlega sankcjom

Ministerstwo Transportu poinformowało, że wydało komunikat NOTAM, aby uniemożliwić samolotowi start z lotniska Londyn-Luton. Maszyna pozostanie na lotnisku, podczas gdy urzędnicy będą badać, czy podlega sankcjom, na mocy których wszystkie rosyjskie samoloty, w tym prywatne, mają zakaz korzystania z brytyjskiej przestrzeni powietrznej i lotnisk. Ministerstwo dodało, że podczas prowadzenia dochodzenia nie będzie się wypowiadało na temat tego, czyją własnością może być ten samolot.

NOTAM (Notice To AirMen - ang.) to zwięzła depesza z informacjami dla personelu pokładowego na temat wszelkich zmian procedur, urządzeń czy służb. NOTAM może zawierać także zawiadomienie o potencjalnym niebezpieczeństwie.

W ramach sankcji nałożonych na Rosję, po jej napaści na Ukrainę, brytyjskie władze zatrzymały już dwa odrzutowce należące do oligarchy Jewgienija Szwidlera oraz helikopter rosyjskiej firmy HeliCo Group.

Czytaj też: Brytyjczycy wzmacniają sankcje na oligarchów

Autor:akw/ tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości