Coraz więcej migrantów przedostaje się z Francji do Wielkiej Brytanii

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w poniedziałek, że liczba migrantów, którzy przedostali się do Wielkiej Brytanii, jest już trzy razy wyższa niż w całym 2020 roku. Zdaniem minister Priti Patel to, ilu z nich opuszcza Francję, jest "nie do przyjęcia".

Liczba migrantów, którzy od początku tego roku przedostali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, przekroczyła 25,7 tysiąca, co oznacza, że jest już ponad trzy razy wyższa niż w całym roku 2020 r. - poinformowało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W minioną sobotę przechwycono lub uratowano 886 migrantów płynących na 28 łodziach, a francuskie służby interweniowały 14 razy, uniemożliwiając dotarcie do Wielkiej Brytanii kolejnym 466 osobom.

Priti Patel krytykowana za nieudolność w walce z rosnącą liczbą migrantów

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel mówiła w poniedziałek posłom, że trwa "globalny kryzys migracyjny", a liczba migrantów opuszczających Francję jest "nie do przyjęcia". Zapewniała, że aktywnie naciska na Francję w celu odsyłania do tego kraju migrantów, którzy stamtąd przybyli, a podobne rozmowy prowadzone są z Belgią, Holandią, Niemcami, Austrią, Włochami, Grecją i Polską.

Ale Patel jest coraz mocniej krytykowana za to, że jej wielokrotnie składane zapowiedzi bardziej zdecydowanych działań w celu zatrzymania fali migracji nie przekładają się w żaden sposób na widoczne efekty.

W związku z obawami, że kwestia niekontrolowanego napływu migrantów może się odbijać na notowaniach rządzącej Partii Konserwatywnej, w miniony weekend media podały, iż Stephen Barclay, minister-szef kancelarii premiera, ma przeprowadzić przegląd działań, jakie można podjąć, by zatrzymać to zjawisko.

W lipcu Wielka Brytania zawarła umowę z Francją, na mocy której francuskie władze, w zamian za pomoc finansową, zobowiązały się do skuteczniejszego powstrzymywania migrantów przed podejmowaniem prób przedostania się na drugą stronę kanału La Manche. Rząd w Londynie uważa jednak, że Francja nie robi tyle, ile powinna. Jak podały w poniedziałek brytyjskie władze, w tym roku Francja zatrzymała po swojej stronie ponad 20 tys. migrantów.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości