TVN24 | Świat

Książę William o stanie zdrowia dziadka, 99-letniego księcia Filipa

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
Reuters, PAP

Książę Filip ma się dobrze - powiedział w poniedziałek książę William. Jego 99-letni dziadek spędził szóstą noc w szpitalu. Mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II został hospitalizowany we wtorek. Nie sprecyzowano, jaka dolegliwość skłoniła lekarzy do podjęcia takiej decyzji.

Podczas poniedziałkowej wizyty w centrum szczepień w King's Lynn we wschodniej części Wielkiej Brytanii książę William, starszy syn następcy tronu księcia Karola, został zapytany o stan zdrowia swego dziadka, męża królowej Elżbiety II. Książę Filip we wtorek wieczorem trafił do szpitala. - Ma się dobrze, mają go na oku - odparł książę William.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W sobotę z krótką wizytą u księcia Filipa był jego syn - książę Karol.

Do szpitala trafił we wtorek wieczorem

Książę Filip został przyjęty do szpitala z powodu złego samopoczucia. Nie sprecyzowano, o jaką dolegliwość chodzi. W wydanym następnego dnia komunikacie Pałac Buckingham poinformował jedynie, że było to działanie o charakterze zapobiegawczym, podjęte zgodnie z radą lekarza, a Filip pozostanie w szpitalu przez kilka dni na obserwacji.

Wiadomo, że pobyt w szpitalu nie jest związany z koronawirusem oraz że książę został zawieziony do szpitala im. króla Edwarda VII w Londynie samochodem, a nie karetką pogotowia. Według cytowanych przez media źródeł Filip jest w dobrym nastroju i chodzi po szpitalu bez żadnej pomocy.

Na początku stycznia zarówno Filip, jak i 94-letnia Elżbieta II zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Szczepionka podana została im na zamku w Windsorze, gdzie spędzają większość czasu od początku wybuchu epidemii. Nie informowano później, czy dostali już także drugą dawkę szczepionki.

Problemy zdrowotne księcia Filipa

W 2017 roku Filip wycofał się z pełnienia oficjalnych obowiązków i od tego czasu rzadko pokazuje się publicznie. Po raz ostatni był widziany publicznie w lipcu zeszłego roku przy okazji przekazania ceremonialnej roli szefa The Rifles, pułku piechoty brytyjskiej armii, w ręce swojej synowej, księżnej Camilli.

W ostatnich latach książę coraz częściej cierpiał na różne dolegliwości. W 2011 r. był leczony z powodu zablokowanej tętnicy wieńcowej, a rok później - z powodu infekcji pęcherza moczowego, przez co był zmuszony do opuszczenia obchodów Diamentowego Jubileuszu królowej. W czerwcu 2013 roku przeszedł operację jamy brzusznej, a w 2014 roku, w wieku 93 lat, zaczął używać aparatów słuchowych. W czerwcu 2016 r. z powodu drobnej dolegliwości nie wziął udziału w obchodach setnej rocznicy bitwy jutlandzkiej, a w grudniu 2019 r. spędził cztery doby w tym samym szpitalu, do którego trafił teraz z powodu "istniejącej wcześniej dolegliwości"; przed Wigilią został wypisany.

W styczniu 2019 roku Filip spowodował kolizję drogową, po której zrezygnował z dalszego samodzielnego prowadzenia samochodu. Nie odniósł wówczas obrażeń i nie został, nawet zapobiegawczo, zabrany do szpitala.

Autor:pp//rzw

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: